TOP 5 důvodů, proč je lepší cestovat v zimě než v létě

Autor:

I když se teploty pohybují často na mrazivých minusových teplotách, svým způsobem je zima krásná. Sluneční paprsky se odrážejí od sněhové pokrývky a vymalovávají krajinu krásnými třpytivými krystalky. Pokud jste stejné nátury jako my, určitě nezůstanete až do jara zalezlí doma pod dekou. Takže, ať už jste fandové zimy a ledu, nebo raději vyrazíte za velkou louži, určitě v zimě někam vyražte, existuje totiž pět bezesporných důvodů, proč je cestování v zimním období lepší!

1. Méně turistů
Vzpomínáte si, jak jste se snažili procpat mezi davem lidí k fontáně, abyste ji nakonec mohli zahlédnout jen ze třetí řady? A co takový obraz Mony Lisy? Tak ten v létě možná neuvidíte vůbec. No uznejte. V zimě totiž nehrozí, že kdekoli potkáte tisíce turistů. Stejně tak je menší pravděpodobnost, že by vás někdo při vycházce okradl. Kapsáři se nemají mezi koho vmísit a splynout s davem. Přestože profláknuté evropské metropole jako jsou Řím, Paříž nebo Londýn jsou oblíbeny celoročně, avšak v zimě přeci jen davy prořídnou. Takže konec frontám na Eiffelovku a ty záběry na památky bez sto tisíc hlav budou taky perfektní!

2. Ubytování
Skončila hlavní letní sezóna a cena za ubytování v hotelech rapidně klesne. Dokonce v některých zemích zaplatíte až o polovinu méně a to už je na pováženou. Zaměstnanci hotelu bývají vstřícnější a milejší, je tedy snadnější si vyměnit pokoj s výhledem na moře za ten do bloku. Vyhýbat byste se měli jen období mezi Vánocemi a Silvestrem, kdy začíná ryto a ceny tak vystřelí krátkodobě do závratných výšin, a to především v horských oblastech. Ostatně tam už stejně v listopadu neseženete žádné ubytování, všechno to bývá rok dopředu zabookované. Ale pokud nestojíte o hory, vydejte se do vnitrozemí. Neprohloupíte.

3. Zimní sporty
Lyže, snowboard, brusle,… Ať se vám vybaví cokoli počasí přeje těmto venkovním radovánkám. Tým stavění sněhuláků? Nezapomeňte, že většina velkých měst otevírá veřejné kluziště, kde se za pár peněz můžete vyřádit. Pozor na modřiny z padání na led. Pokud chcete vyrazit na týden na lyže, měli byste svůj výlet plánovat už teď, aby se nestalo, že budete muset bydlet o několik pár kilometrů dál než je lyžarské středisko. Ostatně i to by nebylo na škodu, neboť vzdálenější ubytovací zařízení bývá levnější než to, které je hned vedle svahu a pokud máte auto, nic vám nebrání začít balit!

4. Atmosféra
Jakmile přijde na řadu listopad a prosinec, ulice měst začnou zdobit sváteční výzdoby. Od krásných světélek po rozsvicující se stromky. Začínají adventní trhy, které určitě nenavštívíte jen jednou. Vůně svařáku a trdelníku vás dostane do kolen. Na trzích nenajdete jen pití a jídlo, ale i tradiční řemesla. Nesmíte zapomenout navštívit také tradiční rozsvicování vánočního stromku v hlavních krajských městech. Je to skvělý čas na to, se sejít s rodinou a přáteli. Všechny vás ihned obejme vánoční atmosféra. Nejvíce vyhlášenými trhy jsou ty vídeňské. Na druhou stranu menší města slibují autentičtější atmosféru s méně lidmi, které do vás budou strkat a vylijí vám svařák na kabát.

5. Teplo
Pokud jste jedinci, kteří nemají zimu až tak v lásce, je nejvyšší čas si sbalit kufr, koupit letenky do exotiky a hurá na dovolenou. Léto už definitivně skončilo a tak se ceny zájezdů rapidně snížily. Čekají na vás poloprázdné pláže a prázdninové destinace. Za teplem nemusíte letět daleko do Asie. Postačí vám takové Kapverdské ostrovy nebo Kanárské ostrovy, kde se teplota v našich zimních měsících stále pohybuje okolo dvaceti stupňů Celsia. Pokud nechcete na ostrov, jeďte třeba do Istanbulu ve vnitrozemí.

Foto: Shutterstock.com