8 tipů, jak přežít dlouhý let a nezbláznit se

Autor:

Ať už vás čeká vytoužená dovolená, nebo jen další pracovní cesta za oceán, nevyhnete se několika hodinovému sezení v letadlo. Pro některé z nás to nebývá příjemná záležitost, někdo to naopak úspěšně celé prospí. V dnešním článku se zaměříme na ty, kteří s dlouhými lety mají problémy a poradíme co si vzít sebou, abyste cestu tak nějak přežili.

1. Powerbanka
Není nic horšího, než když se vám v průběhu letu vybije telefon a vy jste tak přišli o zdroj zábavy. Nicméně i tak si před odletem svůj telefon/notebook/tablet nabijte do plna. K powerbance si nezapomeňte vzít i svůj USB kabel, přestože nejmodernější letadla na dálkové lety už mají své USB, není tomu tak vždy a pravděpodobnost, že takovým letadlem poletíte je malá. Je třeba se tedy spoléhat na svou paměť, že kabel nezapomenete doma.

2. Lekce cvičení
Tento krok není radno podceňovat. Dlouhé několikahodinové sezení v letadle zvyšuje vznik trombózy, a to i u jinak zdravých lidí. Aby se předešlo danému problému, je dobré občas vstát a jít se projít po uličce, samozřejmě, že se uprostřed nezastavíte a nebudete dělat dřepy, asi by na vás všichni koukali jak na blázny. Ale cvičit můžete i přímo na svém sedadle. Můžete si nohy protahovat, tak že je natáhnete a bude k sobě přitahovat špičky a následně je zase oddalovat. Stejně tak můžete cvičit s rukami. Dobrý krevní oběh těla se vám odmění.

3. Antibakteriální gel
To, že jsou letadla semeništěm bakterií, to je asi každému jasné. Nejvíc se jich údajně skrývá na jídelním stolečku. Nemusíte vzít úklid v plné parádě, ale alespoň při každém jídle si umyjte ruce a nebo použijte antibakteriální gel. Je lepší dodržovat hygienu, než dovolenou nebo služební cestu prosedět na záchodě. Přeci jen antibakteriální gel v cestovním provedení vás vyjde na pár kaček. Investice se vyplatí několikanásobně.

4. Léky
Důležité pro všechny, kteří berou pravidelně nějaké léky. Nezapomeňte si je přibalit do příručního zavazadla. Těžko se za letu půjdete prohrabovat do podpalubí. Pokud berete léky na ředění krve, vždy se před letem poraďte se svým lékařem. Buď vám dá injekci na ředění krve, a nebo doporučí vzít si před odletem Aspirin, na naše rady ale nespoléhejte a raději si k lékaři dojděte, vyhnete se tak nepříjemným potížím, které by během letu mohly nastat. Je dobré také u sebe mít léky už je nž důvodu, že by se vám ztratil kufr a nebo vůbec nedoletěl s vámi do dané destinace. Měli byste pak o jeden problém míň, při řešení ztráty kufru.

5. Hydratační krém a brýle
Pokud jste nositelem čoček na očích, měli byste zvážit, zdali si je na dlouhý let ponecháte. Je všeobecně známo ,že je v letadle velmi suchý vzduch, který vede k vysychání očního okolí. Tento problém by vám pomohli vyřešit brýle. Dále je dobré si sebou přibalit hydratační krém na ruce a na rty. Během letu si občas namažte ruce, tvář a rty, abyste po výstupu z letadla nevypadali jako odpadající zbytky z mumie.

6. Oblečení
Tady je rada jednoznačná. Vždy se oblečte, co nejvíc pohodlněji, nikdo se přece nechce xy hodin tlačit v kalhotech, který sice dělají super zadek, ale zářezy na bocích budou mučivé a pohyby budou téměř nemožné. Ideální variantou jsou volné věci (mikiny, tepláky, trička, sukně, šaty,…). Nepodceňovat bychom něměli i náhradní oblečení. Pravděpodobnost, že ho budete potřebovat je 50 procent. Může se v klidu stát, že váš vás spolucestující nebo letuška nechtěně polijí a není nic horší než sedět v promočeném oblečení pod klimatizací dalších sto let.

7. Polštářek
Pokud necestuje v business třídě, počítejte s tím, že vaše sedadlo v ekonomické třídě nebude žádný luxus. Ve většině případů se nedá nijak klopit a najít si v něm pohodlnou pozici pro spaní bude heroldický úkol, nebo´t si budete připadat, že jste spíš sardinka v nálevu, než cestující v letadle. Místa tu není mnoho. Proto je dobré si sebou vzít nafukovací polštářek pod hlavu. Spánek se několikanásobně zkvalitní a vy pak nebudte msuet z letadla vystoupit jako zchumlaný papír.

8. Hydratace
I když si to nemyslíte, tak i v letadle je třeba dodržovat pitný režim a nemluvím teď o tom ,že se pěkně nalijete pivem nebo vínem. Kocovina v oblacích není nic moc a to více je pak problém se adaptovat na pevnou zem. Věřte mi. Mluvím primárně o nealkoholických nápojích. Stejně tak byste se ale měli vyhnout i například kávě s kofeinem. Kofein dehydratuje a moc by vám to nepomohlo. Cítili byste se unavení a těžko byste pak zvládali jet leg. Přestože v letadlech průběžně nabízejí vodu, je dobré mít sebou i svou vlastní. Také je fajn si sebou vzít něco dobrého na zub.

A rada na závěr? Jak si vybrat to správné sedadlo v letadle. Pokud jste rozhodnutí, že musíte sedět u okénka, vybírejte si místa před nebo za křídlem. Pokud je vám to jedno, ale chcete být co nejméně otravní vůči ostatním cestujícím, je pro vás správnou volbou místo ve středi při uličce. Nikoho nebudete otravovat, aby se zvedl, protože si potřebujete dojít na záchod, nebo se jen projít po uličce v rámci cvičení. Věřte mi, není nic horšího než když sedíte vedle někoho, kdo tvrdě usnul a vy potřebujete nutně čůrat!

Foto: Shutterstock.com