Češi se při půjčování nejvíce spoléhají na rodinu. Polovina z respondentů v nedávném průzkumu Sberbank uvedla, že nejčastěji si půjčují v rodině.
Mezi nejžádanější artikly k zápůjčce patří peníze, knihy, nářadí a elektronika. Peníze půjčují svým blízkým dvě pětiny. Podle odborníků ale, obzvlášť v dnešní době, nesou finanční půjčky v kruhu známých jistá rizika. Skoro třetina dotázaných uvedla, že se jim kvůli nespláceným dluhům zhoršily vztahy s rodinou nebo přáteli.
Kultura sdílení je zakořeněná hluboko
Současná situace příliš nenahrává osobním kontaktům a předávání či půjčování nezbytností. Jak ukázal únorový průzkum Sberbank, Češi si nejčastěji něco půjčují v rodině (50 %). Třetina (27 %) se nebojí půjčit svůj majetek ani přátelům, každý šestý (16 %) půjčuje i známým, sousedům nebo kolegům. „Půjčování má u nás dlouhodobou tradici, šetří náklady a posiluje mezilidské vztahy. Fenoménem dnešní doby je i sdílená ekonomika, která podporuje půjčování a pomáhá šetřit životní prostředí. Nezbytná je však důvěra a spolehlivost,“ říká Radka Černá, tisková mluvčí Sberbank. To potvrzuje i průzkum, podle kterého je vzájemná důvěra při půjčování věcí blízkým důležitá pro 94 % Čechů a pro 95 % je velmi důležité, aby byly půjčené peníze splaceny zpět včas.
Pro peníze za rodinou či přáteli, i přes špatné zkušenosti
K nejčastěji vypůjčeným věcem patří knihy (30 %), nářadí (15 %) a elektronika (15 %). Na vrcholu žebříčku jsou však peníze – zkušenost s finanční půjčkou od nejbližších má 42 % Čechů. Podle odborníků se však obě strany pouští do rizika, což potvrzují i data, podle kterých se třetině dotázaných (30 %) kvůli nespláceným dluhům zhoršily vztahy s rodinou nebo přáteli. „Rozčarování často vzniká kvůli tomu, že obě strany mají odlišné očekávání. Na rozdíl od půjčky v bance si dopředu nevyjasní podmínky, termín vrácení celé částky nebo výši splátky, to pak může narušit vzájemné vztahy,“ vysvětluje Radka Černá ze Sberbank. Naopak poctivé a včasné splácení peněz by podle dvou pětin (38 %) dotázaných mělo být odměněno. „Češi jsou, co s týče splácení závazků, nastaveni spíše na odměny. Osvědčilo se nám proto klienty motivovat například výhodnějším úrokem při řádném splácení úvěrů, který je nyní je například u půjček ve výši 2,77 % ročně,“ sdílí zkušenosti Radka Černá ze Sberbank.
O průzkumu Postoje a zkušenosti Čechů s půjčováním od Sberbank
Kvantitativní výzkum z února 2021 provedený společností Ipsos analyzuje vztah a zkušenosti české populace k půjčování věcí a peněz svým blízkými. Mapuje také postoje Čechů k finančním půjčkám. Proběhl prostřednictvím dotazování ekonomicky aktivních respondentů ve věku 18-60 let, včetně studentů a nezaměstnaných. V průzkumu byly rovnoměrně zastoupené věkové skupiny, region, pohlaví. Účastnilo se jej 525 respondentů.
Zdroj informací: SberBanka
Zdroj foto: Pixabay