Břišní tyfus je zákeřná nemoc, kterou lze chytit i v Evropě

Autor:

Ilustrační foto: Pixabay

Stačí chvilka nepozornosti a můžete se velmi snadno nakazit touto cestovní infekcí. Naštěstí se proti ní dá dobře bránit, pokud tedy dodržujete určitá hygienická pravidla.

Tyfus se může snadno zaměnit s jinými infekčními nemocemi, ale pozor, pokud není lečený, může končit v krajním případě až smrtí. Infekci způsobuje bakterie Salmonella Typhi, která může přežít ve střevním traktu člověka. Setkat se s ní můžete prakticky kdekoli, kde se nedodržuje základní hygiena, a tak lze tyfus chytit i na plážové restauraci a nebo v hotelu v Evropě. Není to tedy výsada přelidněné Indie nebo předměstí Číny. Proto byste na cestách u sebe měli mít minimálně lahvičku s dezinfekcí, pro případ nutnosti.

Z výše zmíněných řádků lze snadno odvodit, že se jedná o nemoc spadající do kategorie „špinavých rukou“. Bohužel jen důsledné mytí nebo použití antibakteriálního gelu mnohdy nestačí – v některých zemích se ani nedoporučuje mít například ovoce v místní vodě, ale doporučuje se používat jen tu balenou. Nejčastějším zdrojem výskytu bakterie je totiž kontaminovaná voda, mléko a potraviny. Pozor tedy i na kostky ledu – ty jsou sice zmražené, ale voda do ledu se nepřevařuje.

Po nakažení infekce propukne od 5 do 21 dní. Symptomy jsou následující: zvýšená horečka, bolesti hlavy, únava, zimnice, zácpa a nechutenství. O několik hodin až dní později se přidává i nesnesitelná bolest břicha, bledost, zvětšené uzliny nebo i vypadávání vlasů. Infekcí se mohou zvětšovat játra a slezina. Při těžším průběhu se objevuje vnitřní krvácení nebo zánět žlučníku. V moderní medicíně je těžké s touto infekcí bojovat, protože si začíná pěstovat imunitu vůči podání antibiotik, proto boj s ní je někdy těžší. Aby se problém vyřešil, je často nutné přistoupit k chirurgickému zákroku.

Jak se bránit?

Ročně se brišním tyfem nakazí až 26 milionů lidí. Nejjednodušším způsobem, jak se chránit, je očkování. Nejdéle 14 dní před odletem do země, kde je toto očkování doporučené se musíte nechat oočkovat. Cena vakcíny se pohybuje kolem 1000 korun. A jedna dávka vás ochrání zhruba tři roky.

Současně s tím je vhodné nezapomínat na hygienická pravidla. Přestože jste chráněni očkovací látkou, neznamená to, že zapomete na veškerá pravidla. To znamená, že nikdy v cizině nepijte vodu z kohoutku, raději investujte do té balené. Upřednostňujte tepelně upravená jídla a vlastnoručně oloupané ovoce. Je vhodné baleno uvodou omývat ovoce, které nejde oloupat. Do plážové tašky nebo kapsy si vždy přibalte antibakteriální gel nebo ubrousky.

Zdroj informací: Národní zdravotnický informační portál
Zdroj foto: Pixabay