Pozor na spáleniny od sluníčka, nepodceňujte je ani na jaře

Autor:

Foto: Pixabay

Podle kalendáře je stále jaro, ale sluníčko už má pořádnou sílu a může nemile překvapit. Stačí sedět přes poledne na přímém slunci a večer začnou pálit tváře i ramena.

Děti jsou ke spálení náchylnější, a tak by se měli o něco více chránit, stejně tak jednou spálená pokožka už má mnohem menší ochranu proti slunečním paprskům, a tak se může stát, že se spálíte hned. S novými jizvami a tetováním byste na slunce neměli lézt vůbec, nebo si tyto postižené části minimálně zakrýt. Kromě spálenin můžete dostat i jiné problémy.

Úžeh nebo úpal

Mnoho lidí si je zaměňuje, a to zejména z důvodu, že příznaky jsou si velmi podobné. Úpal je reakce organismu na jakoukoli tepelnou expozici. Organismus selhává. Kolabuje totiž jeho schopnost termoregulace. Laicky řečeno, tělo se přehřeje a organismus si s tím nedokáže poradit. Často přichází i bolesti hlavy, zvracení, nevolností, ale mohou nastat i šokové stavy a bezvědomí. Tělesná teplota se náhle zvýší na 40 stupňů. Příznaky jsou dočasné, většinou se člověku uleví, jakmile se napije nebo se tělo začne ochlazovat studenými obklady.

Oproti tomu úžeh představuje podráždění pro mozek a mozkové blány a to přímým sluncem. Většinou nevzniká sám, ale spolu s úpalem. Příznaky jsou stejné jako výše popsané, s tím rozdílem, že přicházejí s časovým zpožděním než u úpalu. Navíc se dostavuje ztuhnutí šíje a příznaky podobné zánětu mozkových blan – zmatenost, mravenčení končetin, citlivost na světlo, atd. Úžeh má tedy dlouhodobější charakter. Pomoci si můžete opět pitím studené vody, pobytu ve chladu a ochlazováním. Pokud přijde stav bezvědomí a mdloby, okamžitě volejte záchrannou službu.

Spáleniny

Každý zná svůj fototyp, a tak přesně ví, co si na slunci může dovolit. Jenže, někteří rádi podceňují první paprsky, nojo, jenže ty bývají zpravidla silnější. Jen si sáhněte do svědomí, kolikrát se nenamažete, přestože víte, že se špatně opalujete nebo máte citlivou kůži. V případě, že se u vás spáleniny vyskytnou, jednejte co nejdříve. Jednak se pokožce uleví a jednak se zmírní příznaky, protože jak víte, je to velice nepříjemná a bolestivá záležitost. Spáleniny můžeme tak rozlišit do tří skupiny.

Může se jednat o ty mírné, to znamená, že je pokožka lehce začervenalá a horká na dotek, může i svědět. Dále to jsou středně těžké spáleniny, ty se vyznačují rudou kůži a malými puchýřky, které svědí a mokvají. Poslední skupina jsou těžké spáleniny. Ty poznáte podle toho, že kůže začne fialovět, vyskytnou se puchýře a další příznaky jako zimnice, nevolnost a závratě. V tomto případě byste měli vyhledat lékařskou pomoc.

Mírné spáleniny zvládnete ošetřit doma sami. Pijte vodu a to hodně. Pokožka se musí neustále hydratovat. Další záchranný bod je Panthenol. Krásně pokožku zchladí a zklidní. Pokud doma zrovna nemáte tento přípravek, tak si do zásoby nakupte bílý jogurt nebo tvaroh. Oboje pomůže vytáhnout teplo z těla a zklidní postiženou kůži. Na noc, než půjdete spát, si můžete postižené místo namazat mastným krémem, který zlepší pružnost pokožky.

Zdroj informací: EUC, Pilulka
Zdroj foto: Pixabay