Druhá největší česká metropole nabízí sama o sobě celou řadu památek, zajímavostí i kulturního vyžití. Hrad Špilberk, Brněnská ZOO, Petrov, plavba po Brněnské přehradě i historické jádro či návštěva Janáčkova divadla, to vše dotváří jedinečnou atmosféru města Brna. Pokud ale máte vše zmíněné už v malíčku a hledáte inspiraci, kam vyrazit na výlet v okolí města, jste na správném místě!
Pro milovníky hradů a zámků
Necelých 60 km jižně od Brna se na rozloze téměř 300 km2 rozprostírá Lednicko–valtický areál. Oblast, která je od roku 1996 zapsaná do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, byla vybudována v průběhu 18. a 19. století rodem Lichtenštejnů. Hlavními dominantami areálu jsou zámek Lednice s přilehlým zámeckým parkem rozprostírajícím se kolem uměle vybudovaného jezera s ostrůvky, které během zimních měsíců nabízí možnost bruslení a dech beroucí výhledy do zamrzlé krajiny.
V letních měsících si zde díky soustavě vodních toků můžete užít plavbu po jezeře a dopravit se až na Janův hrad, uměle vybudovanou pseudogotickou hradní zříceninu z počátku 19. století. Během návštěvy lednického zámeckého parku doporučujeme nevynechat ani návštěvu minaretu nebo zámeckých skleníků. Další, neméně zajímavou dominantou areálu je zámek Valtice, který mimo prohlídky interiérů zámku a přilehlého parku, nabízí například i prohlídku výstavy mučicích nástrojů.
Po celém Lednicko-valtickém areálu jsou navíc roztroušeny drobné stavby tzv. satelity, mezi které patří například Tři grácie, Belveder, Dianin chrám nebo zámeček Lány. Jedno je jisté, jeden den na návštěvu areálu nestačí, v okolí navíc najdete řadu cyklostezek, nedaleko je i Pálava, Mikulov nebo Aqualand Moravia.
Pro milovníky přírodních úkazů
Milovníky přírody jistě nadchne návštěva chráněné krajinné oblasti Moravský kras vzdálené cca 35 km severovýchodně od Brna. Oblast ležící v Drahanské vrchovině je největší a nejlépe vyvinutou krasovou oblastí na našem území. Hlavním turistickým lákadlem je zde propast Macocha, která je součástí komplexu Punkevních jeskyní. Do nechvalně známé Macochy, která se v minulosti stala známá tím, že sem lidé dobrovolně chodili ukončit svůj život, můžete nahlédnout buďto pohledem shora z horního či dolního můstku nebo si ji prohlédnout během návštěvy Punkevních jeskyní. Ve svém nejhlubším místě dosahuje hloubky až 138,4 m. Během návštěvy Moravského krasu byste neměli vynechat ani Kateřinskou jeskyni či jeskyni Balcarku.
Nejen pro milovníky lidové kultury, ale pro všechny, kteří rádi uvidí lidovou architekturu Slovácka 18. století nejen v učebnici dějepisu, je skvělým tipem na výlet návštěva Skanzenu Strážnice. Na ploše více než 16 ha najdete kolem 60 objektů, kopírující stavby typické pro oblasti moravských Kopanic a luhačovického Zálesí. Skanzen plní také edukativní funkci, a tak zde najdeme ukázky lidových řemesel, zemědělství, vinohradnictví, původních stavebních postupů a nechybí ani doprovodné programy pro děti.
A něco na víc
Ať už se z Brna vydáte na kteroukoliv světovou stranu, určitě neprohloupíte. Kromě výše uvedeného můžeme doporučit třeba ještě návštěvu města vína Znojma, zoologické zahrady a dinoparku ve Vyškově, zámku v Letovicích nebo mandloňových sadů v Hustopečích u Brna.
Zdroj informací: Kudy z nudy, Tourismato
Zdroj foto: Pixabay