Co je to DROZD a proč je dobré se do něj registrovat

Autor:

Tento projekt slouží především pro cestovatele a jejich bezpečí na cestách. Registrace se tak vyplatí zejména osobám, které cestují sami a daleko do exotiky.

DROZD lze volně přeložit jako Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí. O správu se stará Ministerstvo zahraničních věcí a projekt vznikl před více jak deseti lety. Přesto se najdou lidé, kteří o něm dnes slyší poprvé. Přitom zaregistrování je zdarma a může pomoci, pokud se v místě pobytu dostanete do potíží nebo se ocitnete na místě, které může být cílem teroristických útoků, případně hrozí reálná hrozba třeba živelné pohromy – to se hodí zejména pro ty, kteří mají zhoršený přístup k aktuálnímu dění v zemi. Tedy jsou často bez internetu a nemají šanci se jinak o problémech dozvědět.

Ti, kteří se zaregistrují mohou dostat SMS zprávu i email, ve kterém budou veškeré informace o možné hrozbě v zemi, ve které se právě nachází. Stejně tak cestující dostanou další tipy na to, jak se v zemi chovat, případně jaká jsou místní pravidla. Vyplatí se tedy registrovat především v rizikových zemích jako jsou ty na Blízkém východě, ale také na severu Afriky nebo celé Asie.

Kde a jak probíhá registrace

Veškeré úkony uděláte v klidu a pohodlí domova online. Stačí si ve vyhledávači najít webové stránky DROZDa. Tam narazíte na formulář, který vyplníte. Nová registrace se skládá z údajů o jménu a příjmení, data narození, čísla dokladu, emailu, rovněž byste měli být na cestu pojištěni, protože se vyplňuje i tato kolonka (ale nepovinně), vyplnit rovněž musíte číslo mobilního telefonu.

Dále se uvádějí informace o cestě, především tedy itinerář, vyplňujete všechny země, kam míříte a to včetně data příjezdu a odjezdu. Vyplnit můžete do jednoho formuláře i svého spolucestující. No a nakonec už stačí vyplnit kontaktní osobu v České republice (to se hodí, pokud se vám na cestách něco stane). A to je celé. Záznamy registrací jsou uschovávány 30 dní, než se ze systému samy smažou.

Kromě toho si můžete stáhnout nově i aplikaci. V té mimo možnost registrovat se, naleznete i důležitá čísla například na místní policii nebo českou ambasádu. Dále se v ní nacházejí doporučení pro cesty a také chytré rady, jak se například zachovat při teroristickém útoku nebo jak poskytnout první pomoc. Aplikace je trochu rozmanitější než samotný online formulář, neboť v ní můžete vyplnit ještě své zdravotní údaje jako je například krevní skupina nebo léky, které musíte brát. A rodina jistě ocení, že můžete sdílet svou polohu, nikdo se tak o vás nebude bát – navíc tyto informace jsou soukromé a putují opravdu jen k blízkým osobám, nikoli pracovníkům na ministerstvu.

Zdroj info: Ministerstvo zahraničních věcí; zkušenost autorky textu, DROZD
Zdroj foto: Pixabay