Proč vyrazit v zimě zrovna na Srí Lanku

Autor:

Minulou sezónu bylo velmi komplikované se na Srí Lanku dostat, ale během nadcházející zimy si cestovatelé konečně budou moci vynahradit vše, co museli kvůli nejrůznějším opatřením odkládat.

Na začátku října tato země zrušila lockdown a zase se více otevřela turistům. Proč se sem musíte alespoň jednou v životě podívat a jaké jsou aktuální podmínky?

Džungle, hory, safari, nádherné divoké pláže i koloniální atmosféra. Srí Lanku si zamilujete, ať už od své dovolené očekáváte cokoli. Odpočinete si u moře, poznáte novou kulturu, můžete tu cestovat a vidět každý den něco úplně jiného a ještě ochutnat pravý cejlonský čaj. Země se teď zase otevřela turistům.

Vstoupit sem je samozřejmě jednodušší s očkováním – pokud ho máte ukončené, stačí vám vybavit se negativním výsledkem PCR testu, případně jej absolvovat po příletu na letišti. Bez očkování je stále ještě nutné mít test před odletem, po příletu a nastoupit 15denní karanténu.

Před odletem zpět do Česka je nutné podstoupit PCR nebo antigenní test, očkovaní jsou ale od této povinnosti osvobozeni. Při cestě tam i zpět vyplňujete vstupní formulář a země vyžaduje také covidové pojištění, které bude pokrývat období 30 dní a poskytne krytí ve výši 50 000 USD.

Propojení s přírodou i historií

Co byste tady tedy neměli minout? Srí Lanka vypadá na každých 100 kilometrech úplně jinak. Někde chodíte džunglí, za chvíli jste u jezera obklopeného jehličnany a připadáte si jako v Kanadě, pak zažijete safari a potkáte leoparda, projedete se vlakem přes čajové plantáže, vylezete horu a koukáte na vodopády a palmy. Všude jsou nádherné chrámy, většinou postavené v přírodě. A nakonec odpočíváte na pláži nebo surfujete v oceánu.

Nejen krajina, ale i kultura nebo architektura jsou tu velmi rozmanité. Hlavní roli samozřejmě hraje spojení s přírodou, ale i odkaz na prastaré civilizace, které si ale džungle bere zpět, a zároveň tu jistě ucítíte i koloniálního ducha. V roce 1505 k ostrovu poprvé dopluli Portugalci, v 17. století je na ostrově vystřídali Nizozemci. Celý ostrov však plně ovládli teprve Britové na přelomu 18. a 19. století. Nezávislost země získala až v roce 1948, a tak na její pestrou historii budete narážet v dobrém. To všechno však tvoří velmi výjimečný mix, který jinde na světě nenajdete.

Co musíte vidět

„Těm, kdo mají fyzičku, bych doporučila vydat se v noci na Adam’s Peak a počkat si na východ slunce. Musíte vylézt 5700 schodů a začínáte ve tři ráno, ale o to větší je to zážitek. Pak si vyberte některý z mnoha místních národních parků, například Yala. Řidič džípu má tak vytrénovaný zrak, že vám za-staví i u hovnivála. Potkáte krokodýly, slony i leopardy. Skvělou atmosféru má Chrám Buddhova zubu v Kandy,“ doporučuje Andrea Řezníčková, mluvčí cestovní kanceláře Invia.

Rozhodně nevynechejte historický komplex Dambulla a Polonnaruwa. Lví hora, Sigiriya, nabízí ten nejkrásnější výhled. Místní pláže nepatří mezi ty katalogové s bílým pískem a azurovým mořem, jsou spíše divoké a rustikální, ostatně jako celá Srí Lanka, ovšem o to větší mají kouzlo. Pokud chcete cestu spojit se surfováním, nejlepší pro začátečníky jsou pláže Mirissa, Hikkaduwa a Welligama, které obecně patří k nejoblíbenějším.

Kdy vyrazit

Hlavní turistická sezona začíná v prosinci a končí začátkem dubna. Zájezdy na letošní sezonu už jsou v prodeji a ceny začínají zhruba na 18 tisících za týdenní pobyt se snídaní. Kdo chce zemi prozkoumat opravdu důkladně, měl by si vyhranit 2 až 3 týdny.

Zdroj info: Invia
Zdroj foto: Pixabay