Léto jakoby bylo synonymem pro spálenou kůži. Často se zapomeneme namazat opalovacím krémem a nebo si jen myslíme, že to přes mraky neopaluje.
Jenže pak člověk přijde večer domů nebo na hotel a nestačí se divit. Rudé tváře i ruce. K večeru se může objevit zvýšená teplota a kůže se najednou nejde ani dotknout. Nejlépe by bylo, kdybyste se vůbec nespálili, neboť to je cesta k rakovině kůže. Nicméně, když už se to stane, jednejte rychle.
Základ je mít panthenol. Po jeho použití se dostaví téměř okamžitě úleva. Navíc, pokud je pokožka hodně spálená, nesnese dotek, proto se hodí právě přípravek ve spreji – stačí tedy místo jen postříkat. Podobný efekt způsobí tvaroh nebo bílý jogurt. Pomoci mohou i nakrájená kolečka salátové okurky položená přímo na kůži. Všechny tři zmíněné věci vytáhnou horkost a zklidní kůži. Nezapomeňte doplňovat tekutiny ve vyšší míře, neboť organismus může po dlouhém pobytu na slunci trpět a být dehydrovaný. Doporučuje se obyčejná voda s plátky citrónu. Až se pokožka zklidní, ošetřujte ji dále hydratačním krémem.
Pokud se objeví puchýřky, rozhodně je nepropichujte a kůži násilím neodlupujte. Mohli byste si tam zanést infekci. Jestliže se dostaví i horečka, zimnice nebo únava je nutné navštívit lékaře. Poté co puchýřky splasknou a kůže se sama začne později drolit, více než abyste ji pomohli pryč, pokožku promazávejte hydratační mastí, případně nějakou zklidňující. Místo by mělo být vždy dostatečně promaštěné. Zapomeňte ale na sádlo nebo olej, to nepomůže vůbec.
Než se kůže zase zregeneruje, neměli byste chodit na přímé slunce. Případně je vhodné se namazat opalovacím krémem s vysokým SPF faktorem. Nejpostiženější místa pak zakrývat oblečením, jinak by se stav mohl výrazně zhoršit.
Zdroj informací: Klub zdraví, autorský text
Zdroj foto: Pixabay