Recenze powerbanky Varta 20 000 mAh – Obstojí i na dalekých cestách?

Autor:

Při svých cestách nejen do zahraničí, jsem ráda, když mám telefon, kde nabít. Kolikrát člověk jede na celodenní výlet a smartphone se rázem po vytrvalém focení vybije.

Pro takové případy je vhodné si koupit powerbanku, která bude výkonná a také něco vydrží. Za cestovatelskou éru jsem těchto „krabiček s energií“ vystřídala nespočet. Ostatně výrobci často rádi tvrdí, že jejich powerbanka je ta nejlepší na trhu, jenže skutečnost se ukáže poněkud jiná. Byla jsem tedy zvědavá, jak obstojí powerbanka Varta s kapacitou 20 000 mAh. Vysoké číslo je příslibem, že telefon nabije hned několikrát. Ačkoli nutno podotknout, že skutečná kapacita je leckdy o pár tisíc menší, má na to vliv především kapacita baterie telefonu a proud nabíjení. A tak jsem neváhala a při první příležitosti vyrazit do zahraničí, jsem ji vzala s sebou. Pro jistotu jsem si ale také přibalila normální nabíječku, kdyby náhodou technika selhala.

Foto: Michaela Rubešová

Na úvod trochu technických údajů

V případě této krabičky je nutné počítat s vyšší váhou. To se může negativně projevit, jestliže vyrážíte zrovna jen s lehkým batohem nebo kabelkou. Powerbanka se prostě trochu pronese. Její oficiální váha je 500 gramů, což už ve výsledku je znát. Na druhou stranu poskytuje velkou dobíjecí kapacitu, která se musela někam vejít. Svými rozměry jde chytit do dlaně a jistě dobře poslouží jako obrana, když vás někdo v noci přepadne. To jsou ale okrajové účely, které nebudete muset snad nikdy řešit. Rozměry powerbanky jsou tedy:

výška: 26 mm
šířka: 72,5 mm
délka: 138,5 mm

Nejedná se tedy o žádného drobka a prostoru v tašce trochu zabere. K dispozici je pouze v jedné barvě (šedá), která ale nijak neurazí. Zpracování vypadá rovněž na kvalitní úrovni. Hliníkové tělo obaluje Li-Pol baterii. Na boku se nachází tlačítko, kterým se powerbanka aktivuje. Z druhé strany je nepříliš výrazná signalizace LED světel v podobě malých teček. Za mě by mohly být větší. Každá z nich ukazuje 25 % kapacity. Dle toho lze snadno odvodit, kolik energie k vydání ještě zbývá.

Foto: Michaela Rubešová

Do pěti hodin nabitá!

Před odjezdem jsem „elektrárnu“ nabila do 100 %, abych neměla zkreslené podmínky k testování. Výhodu spatřuji v tom, že se nabije poměrně rychle. Samozřejmě, kdo na to zapomene přes noc a ve dne pospíchá, tak to budou úmorné hodiny čekání. Nicméně, stačí k ní připojit nabíjecí kabel a nechat čerpat energii přes noc, kdy ji nepotřebujete a spíte. Ráno je připravena k použití. Dle mého měření stačí k úplnému dobití zhruba čtyři a půl hodiny.

K nabíjení jsem použila „céčkový“ port, ze svého kabelu k nabíječce od telefonu, je tak možné, pokud powerbanku napojíte na micro USB, bude se dobíjet dvakrát déle. Pokud budete mít více času, využijte raději druhou možnost s delším dobíjením, protože jak známo rychlodobíjení nemusí být pro samotnou powerbanku to nejlepší. Její životnost by tím mohla časem rychleji klesat.

Výhoda je, že má i několik přístupů, což znamená, že se do ní dá připojit jakýkoli kabel, který máte při ruce a začne se dobíjet. Co se týká nabíjení telefonu skrze powerbanku, tak si stačí vybrat jeden z portů (2x USB-A – dobíjecí standard Quick Charge 3.0., obousměrný USB-C konektor a micro USB) a můžete se do toho zvesela pustit. Maximální nabíjecí výkon je až 18 W. Na ráz je možné nabíjet i tři přístroje, výkon tím pádem ale klesne. Nevýhodou tohoto modelu powerbanky je absence bezdrátového dobíjení, takže je potřeba stále myslet na kabel, který musíte mít u sebe. Výhodou je naopak možnost rychlodobíjení!

Foto: Michaela Rubešová

Používání

Abych byla zcela upřímná nikdy jsem se nesnažila vybít si telefon do nuly, abych vyzkoušela, jak rychle se plně nabije. Powerbanku jsem používala jako typický uživatel, tedy „a hle všimnu si, že se stav blíží k třiceti procentům“ a zapojím kabel. Takto jsem to praktikovala téměř tři dny. Bylo pro mne příjemným překvapením, že až poslední den powerbanka zahlásila, že už nemůže a bude potřeba dobít i ji. Po upřesnění informací jsem používala telefon, který má kapacitu 4 000 mAh.

Za celou dobu jsem tedy nemusela použít klasickou nabíječku. Což je pozitivní a lituji, že jsem tento model neobjevila dříve. Hodil by se mi při cestě na Saharu, kde si telefon můžete dobít leda tak ve snu, protože tu není žádná elektřina. Tehdy jsem u sebe měla jinou powerbanku s poloviční kapacitou, která se ale vybila už po jednom nabíjení telefonu a to v podmínkách, kdy jsem neměla telefon zcela vybitý. To bylo nevítané překvapení, po tom co celý den fotíte a na druhý den spíte mimo civilizaci, takže není prostor, kde si ani jednu věc dobít.

Závěr

Kdo rád a často cestuje, jistě uvítá takového pomocníka na cestách, především do oblastí, kde není příliš jednoduchý přístup k elektřině. Navíc s ní můžete dobít například i fotoaparát, což už je velký benefit. Někomu může vadit váha, která ne vždy je úplně praktická. Na druhou stranu lze využít poměrně velkou část kapacity baterie powerbanky, takže se pravděpodobně nestane, že vás zanechá ve štychu.

Pořizovací cena se pohybuje kolem jednoho tisíce korun. Na internetových obchodních platformách se však prodává za různé ceny. Na vyšší částku má vliv především vyšší kapacita baterie. Když se podívám i na jiné produkty podobného charakteru, které prodávají běžní internetoví obchodníci s elektronikou, ceny jsou celkem podobné a u některých powerbanek i vyšší – to ovlivňuje jméno společnosti i velikost baterie. Ve finále u každé powerbaky spíše záleží na tom, k jakým účelům a jak často ji chcete používat. U mě se tato osvědčila a až zase pojedu někam mimo i do civilizace, přibalím si ji ráda s sebou.

Zdroj informací: Autorský text, Varta
Zdroj foto: Michaela Rubešová