Už za pár týdnů se můžeme těšit na více než 2,3 milionu lahví Svatomartinského vína. Letos tento svěží aromatický nápoj najdeme v drtivé většině pod moderními šroubovými uzávěry. Jak budou chutnat jednotlivé odrůdy? A co všechno vůbec musí víno splňovat, aby získalo přívlastek „Svatomartinské“?
Někdo nemůže dospat, jiný si zase stříhá metr do magického data – 11.11. Na Martina budeme moci konečně okoštovat, jak kvalitní byla letošní vinná réva, kterou zkušení vinaři „přetransformovali“ do skleněných lahví v podobě Svatomartinského vína. Jejich hlavní sezona je od listopadu do Vánoc. Přirozenou svěžest mladého vína si ale uchovají až do jara. „Vzhledem k příznivému průběhu sezóny budou Svatomartinská vína obecně lehčí s nižším obsahem alkoholu. Vína z odrůdy Müller Thurgau budou převážně broskvová, grepfruitová nebo s jemným muškátem. Veltlínské červené rané bude mít lehce hrozinkovo medové tóny s banánovým podtónem a v Muškátu moravském najdeme většinou vůni a chuť tropických citrusových plodů jako jsou limetky a mandarinky. Svatovavřinecké bude mít tóny plané švestky a sušeného ovoce, Modrý Portugal pak květinovou vůni po pivoňkách, lučním kvítí a jemné tóny lesního ovoce,“ prozradil první informace o vínech ročníku 2022 Ing. Marek Babisz z Národního vinařského centra a dodal: „Letos bude také poprvé pod šroubovým uzávěrem více jak 2 miliony lahví, což je téměř 87 % z celkového počtu. U vín určených k archivaci má ale pořád své nezastupitelné místo korek.“
Před pár dny proběhlo v Centru Excelence ve Valticích 1. kolo hodnocení vín usilujících o možnost používat známku Svatomartinské 2022. V něm uspělo 92 % přihlášených vín (celkem 250 od 58 vinařských firem), což dokládá výjimečně vysokou kvalitu letošních vín. Vzorky, které neuspěly (pouhých 8 %), si budou moci napravit reputaci ještě 1. listopadu, kdy proběhne 2. kolo hodnocení.
Z jakých odrůd se vyrábějí?
Svatomartinská vína mohou být bílá, růžová i červená. Základem jsou odrůdy, které dozrávají dříve, a proto z nich vinaři mohou vyrobit kvalitní vína zavčas.
Bílá: Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský a jejich cuvée.
Růžová: Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe a jejich cuvée.
Červená: Modrý Portugal, Svatovavřinecké a jejich cuvée.
Která vína mohou být označena za Svatomartinská?
Pod značkou „Svatomartinské“ lze vyrábět pouze vína suchá s odpovídajícími vlastnosti, jakými jsou právě svěžest a ovocitost. Na to každoročně dohlíží odborné komise, které rozhodnou, zda dané víno odpovídá požadavkům a může známku Svatomartinské používat.
Jak poznáte Svatomartinské?
Svatomartinská vína jsou označena známým logem svatého Martina na koni jednak na etiketě, jednak na kapsli nebo šroubovém uzávěru na hrdle lahve.
Svatomartinská vína v gastronomii
Červená: Kromě tradiční pečené husy se výborně hodí k pečeným a dušeným masům nebo jemné úpravě zvěřiny.
Bílá: Výborně si rozumí s rybami, jemnou drůbeží, ale i studenou kuchyní, tedy se zeleninovými saláty, jemnými paštikami či sýry.
Růžová: Hodí se všude tam, kde si nejsme jisti, zda spíše bílé, nebo červené Svatomartinské víno. Ideálně doplní výraznější úpravy drůbeže nebo těstovin.
Zdroj informací: Vinařský fond
Foto: Vinařský fond