Jak se vyhnout kulturnímu trapasu? Seznamte se zvyky jiných zemí

Autor:

Pokud plánujete dovolenou v zahraničí, je užitečné seznámit se nejen s turistickými atrakcemi, ale také s místními zvyklostmi.

Chování, které je běžné u nás, může být ve vaší destinaci považováno za nevhodné. Proto je dobré se s místními zvyklostmi seznámit ještě před cestou, ať se vyhnete nepříjemnostem a kulturním přešlapům.

Návštěva náboženských budov

Typicky při návštěvě náboženských budov platí určitá pravidla oblékání. Obecně platí, že oblečení by mělo být formálnější a respektující. Ženy i muži by při vstupu měli mít zakrytá ramena a kolena. Kraťasy, tílka nebo krátké sukně tedy nejsou vhodné. Podobná pravidla oblékání jsou platná i pro kostel, mešitu, synagogu či budhistický chrám.

Muži by také měli před vstupem do kostela sundat pokrývku hlavy. Ženy pak mohou svá ramena zakrýt například šátkem. Naopak v synagogách by muži měli nosit pokrývku hlavy – kippu (malý klobouček). Před vstupem do mešit, budhistických nebo hinduistických staveb je také potřeba sundat obuv.

Žabky nechte na pláži

Plážová obuv patří na pláž, nikoliv do města! Než se rozhodnete vzít si na dovolenou jen plážové žabky s cílem ušetřit místo v kufru, zamyslete se nad tím, jestli máte v plánu pohybovat se i mimo pláž. Nezáleží na tom, jak elegantní šaty si vezmete na procházku po městě či romantickou večeři, pokud si k nim vezmete gumové žabky. Ideální volbou jsou lehké elegantní sandálky, které se dají snadno kombinovat s různými outfity.

Podobně jsou na tom i plavky. V městských centrech obvykle platí pravidlo, že pohyb v plavkách nebo (typicky u mužů) bez trička může vést k pokutám. Pokud si po cestě z pláže potřebujete něco vyřídit ve městě, vždy se alespoň přikryjte šátkem nebo si oblečte tričko.

Pozor si dejte i na gesta a chování

V některých zemích existují i specifická gesta, kterým byste se měli vyhnout. V Řecku je například neslušné gestikulovat otevřenou dlaní a v Turecku je nevhodné ukazovat spodní část vašich chodidel, zvláště při sezení.

Zejména v asijských zemích je klíčové projevovat úctu starším, například tím, že je oslovujete vhodnými tituly. Oslovení je důležité také v Mexiku, kde při prvním setkání svůj protějšek nikdy neoslovujte křestním jménem. Specifická pravidla platí v některých zemích také při stolování. Například v Japonsku není zvykem dávat spropitné, vděčnost místo toho projevíte pokloněním nebo poděkováním. Ve Francii si s jídlem klidně dejte na čas a vychutnejte si ho v klidu. Nepožadujte ale změny v pokrmech, kuchaři jsou vnímáni jako odborníci a taková žádost působí urážlivě.

Vyhněte se pokutám

Do nepříjemné situace vás může dostat i taková maličkost, jakou je žvýkačka. Singapur je známý svými přísnými zákony, které se týkají čistoty a pořádku, a žvýkačky byly roku 1992 zakázány kvůli problémům se znečištěním veřejných míst. Prodej žvýkaček je dnes povolen pouze v lékárnách a na předpis lékaře nebo lékárníka. Takovou žvýkačku na veřejnosti žvýkat můžete, ale odhazování na zem je přísně (a draze) pokutováno.

Problematické může být také konzumování alkoholu na veřejnosti. Zákony se liší podle konkrétního města a státu, ale v některých zemích je konzumace a držení otevřených nádob s alkoholem na ulici nelegální. Úplný zákaz platí například ve většině kanadských provincií nebo švédských městech. Pití alkoholu na veřejných prostranstvích je zakázáno také ve většině amerických měst a států.

Pití alkoholu na veřejnosti je také často regulováno ve velkých městech. Některé městské části mají úplný zákaz pití na veřejnosti, zatímco jiné povolují pití jen v určitých časech. Možná vás překvapí, že taková místa najdete také v Praze. Pravděpodobnost, že vás někdo bude pokutovat je sice malá, to ale neznamená, že byste toto pravidlo měli porušovat. Naopak velmi benevolentní je v tomto směru například Německo nebo Japonsko, kde je pití alkoholu na veřejnosti legální a často běžné během společenských událostí, jako jsou pikniky nebo festivaly.

Každá země má svá specifika, která je dobré respektovat. I drobné detaily mohou ovlivnit váš zážitek a pomoci vám navázat pozitivní vztahy s místními obyvateli. Cestování by mělo být nejen o objevování nových míst, ale také o respektu k místní kultuře a zvyklostem.

Zdroj info: autorský text, Travelling Buzz, Worldpackers
Zdroj foto: Pixabay