Vývýšenina, na které hrad stojí, byla obydlena už v pravěku. Lidé zřejmě od nepaměti veděli, kde nalézt bezpečí. Nejvyšší bod Oravského hradu se totiž nachází ve výšce 112 metrů nad řekou. První zmínky o existenci hradu pocházejí tedy ze 13. století a naleznete jej v obci Oravský podzámok.
Nejstarší část hradu představuje Citadela, která dříve sloužila k obraně hradu. Střed je složen z Korvínova paláce, paláce Jána z Dubovce a obranné věže. Poslední avšak neméně důležitou částí je dolní hrad, který je tvořen z Turzova paláce, budovy fary, západní a východní bašty a také obranného systému. Na první pohled se hrad jeví jako nedobytné místo pro nepřátele. Ostatně je to pravda, hrad nikdy nebyl dobyt.
Hrad si můžete projít sami nebo využít služeb průvodce. Pro návštěvníky jsou připraveny tři okruhy. Dozvíte se například o historii hradu a nebo se podíváte na fotografie z natáčení pohádek. Točil se zde Král drozdí brada, Princezna a žebrák a Sokolník Tomáš. Na hradě se také natáčela úplně první černobílá filmová verze Draculy, a to z roku 1922. Film možná znáte pod názvem Upír Nosferatu.
Místo doporučujeme k návštěvě i s dětmi, avšak počítejte s tím, že během celé prohlídky zdoláte spoustu schodů. Přes léto můžete na nádvoří potkat řemeslné dílny. Uvidíte tak práci kovářů, švadlen, ale i pernikářky. Všichni své výrobky prodávají, a tak si je můžete pořídit na památku. Do toho všeho hraje živá středověká hudba. No prostě den jako v pohádce.
Zdroj informací: Kudy z nudy, Svět cestovatele
Zdroj foto: Pixabay