Pandemie koronaviru, která už rok svírá Evropu i celý svět, si nevybírá oběti jen na životech a zdraví, ale výrazně se také promítá do duševního rozpoložení lidí, kteří musí kvůli vládním opatřením trávit dlouhý čas v odloučení od svých přátel a blízkých.
Rozsáhlý průzkum společnosti Kaspersky zaměřený na internetové uživatele v Evropě potvrdil, že ačkoli nové technologie pomáhají během lockdownu udržovat kontakt s přáteli a rodinou, lidem chybí osobní setkání. Čtyři z deseti Čechů (41 %) v tomto průzkumu vypověděli, že se cítí osaměleji než před pandemií Covid-19.
Osamělostí trpí nejčastěji lidé, kteří žijí ve společné domácnosti s přítelem nebo spolubydlícím (67 %). Pocity osamění jsou u Čechů nejsilnější ve chvílích, kdy se nemůžou osobně vidět se svými blízkými a přáteli. V průzkumu to uvedlo 59 % respondentů, přičemž sedm z deseti respondentů je přesvědčeno, že žádná technologie nenahradí osobní setkání s přáteli a rodinou. Takřka polovina Čechů (45 %) tráví v důsledku pandemie Covid-19 víc času používáním různých komunikačních technologií a u 82 % jsou to právě technologie, které jim pomáhají cítit se míň osaměle. Z celoevropského hlediska je o tom přesvědčeno dokonce devět z deseti respondentů (89 %).
Senioři z obav ze samoty vzhlíží k technologiím
Leden mnoho lidí tradičně vnímá jako těžké období, kdy končí sváteční volno a konec zimy je ještě v nedohlednu. Letos tento pocit ještě umocnil fakt, že miliony lidí v celé Evropě i po celém světě museli zůstat ve svých domovech a nadále omezovat kontakt s dalšími lidmi, včetně svých nejbližších, přátel a kolegů.
Společnost Kaspersky zjistila, že čtyři pětiny (84 %) Evropanů, kteří se během pandemie cítili osaměleji než v minulosti, tuto skutečnost dávají za vinu tomu, že se nemohou osobně setkávat s rodinou, přáteli a kolegy. I přes opatření proti šíření koronaviru se ale lidem dařilo nacházet způsoby, jak trávit čas v izolaci a zůstat ve spojení se svými blízkými. Pravidelné videohovory a online kvízy jsou dvěma ukázkovými příklady, jak jim to technologie umožnily.
Technologie jsou obzvlášť důležité při boji s osamělostí u starší generace. 64 % seniorů a osob starších 65 let potvrdilo, že jim technologie pomohly zbavit se během pandemie Covid-19 pocitů osamění. Průzkum společnosti Kaspersky ale ukázal, že ne každý senior je tak technicky zdatný, což může mít negativní dopad na jeho duševní pohodu a prohlubovat pocity osamělosti. Téměř třetina (30 %) respondentů by si proto přála být jistější při používání technologií, které jim pomáhají být ve spojení s jejich blízkými.
Nezkušení uživatelé neznají nástrahy internetu
„Pandemie narušila život, tak jak jsme ho znali, a mnoha lidem sebrala možnost životně důležitých interakcí. Internet a propojený svět, v němž žijeme, tak v této těžké době nesmírně pomohly společnosti tím, že poskytly virtuální platformu k setkávání, ale také podporu a informace lidem, kteří potřebují duševní povzbuzení. Náš průzkum ukázal, že technologie může zmírnit některé dopady pandemie a díky tomu se lidé mohou cítit míň osaměle. Dokonce jsme zaznamenali lidi, kteří se dřív technologiím vyhýbali, ale nyní je bleskově přijali za své, aby mohli být ve spojení s těmi, které mají rádi. Služby jako videohovory nebo online streamování se staly nezbytnou součástí každodenního života. Je skvělé, kolik z nás najednou dokáže využívat výhod technologií, ale musíme si zároveň uvědomit, že ne každý umí vyhodnotit i rizika spojená s internetovými hrozbami. Musíme zajistit, aby všichni byli připojeni bezpečně. Pouze při bezpečném používání internetu nám můžou online a digitální nástroje, jež máme k dispozici, poskytnout lék na osamělost a hodit záchranné lano izolovaným lidem,“ říká David Emm, hlavní bezpečnostní analytik společnosti Kaspersky.
I když je důležité udržovat neustálý kontakt s blízkými, internet může být rovněž dobrým nástrojem ke spojení s podobně smýšlejícími skupinami, nebo dokonce pro přístup k životně důležité podpoře v těchto těžkých časech. Pomáhá uživatelům být v kontaktu s rodinou, ale také nacházet zcela nové přátele. A protože osamělost není problém, který by přišel až s pandemií koronaviru, existuje řada služeb na podporu duševního zdraví, jako jsou například Samaritáni, jež mohou během izolace komukoli pomoci vyrovnat se s pocity osamělosti.