Objevte tajná a zajímavá místa v Jižním Tyrolsku bez davu turistů

Autor:

Objevte nepříliš známá místa, kde se o svůj prožitek nebudete muset dělit s davy turistů. O to bude zážitek hlubší a silnější. Úchvatná horská panoramata, vybrané jídlo a pití a vyhlášené wellness, to vše patří do jihotyrolského erbu nejsevernější italské provincie samosebou. V průzračné podobě najdete jejich kořeny v nedotčených horských vsích.

Lungiarü, první horalská vesnice v Dolomitech, leží ve výšce 1 398 metrů nad mořem ve stejnojmenném jihotyrolském údolí na kraji většího Gaderského údolí. To se táhne od St. Martina in Thurn jihozápadním směrem. Vůkol se tyčí dolomitské štíty, z jedné strany skupina Peitlerkofel, ze druhé Geislerspitzen a ze třetí Puez. Označení „Bergsteigerdorf“, kterým se pyšní, se už v Alpách dokonce vžilo jako oficiální termín. Okolní území tvoří přírodní park Puez-Geisler, který patří do kulturního dědictví UNESCO.

Mezi mnoho zdejších přírodních pokladů patří i fenomén ladinské kultury a jazyka unikátní enklávy, čítající ještě dnes asi třicet tisíc obyvatel. Mnoho interesantních souvislostí nastudujete v Ladinském muzeu Ćiastel de Tor v St. Martinu.

V zimě se odtud vyráží hlavně na skialpy na trasy nejrůznější obtížnosti. Mezi nejvyhlášenější patří výstupy k vrcholům Capuzineru (2738 m n. m., přes 4 hodiny dlouhá), Piza de Medalghes (2454 m n. m., do 4 hodin s minimálním lavinovým nebezpečím), nebo Piza de Antersasc (2471 m n. m., asi 4 hodiny).
Pro zpestření lze vyzkoušet i výpravu na sněžnicích, cesta z Ví do Gömy vede slunečnou stranou svahů, naopak na Pré dai Corf se chodí za měsíčního svitu. Od chaty Ütia Ciampcios se pak můžete spustit dolů na saních.

Foto: pixabay.com

V létě jsou oblíbené túry Roda dles viles do ladinské vsi, nebo až na půvabnou horskou boudu Munt d’Adagn a také z Cialdires na pastvinu pod Antersaskem. Náročnější štreka vede na Zwölferkofel (2 384 m n. m. s převýšením 800 m). Všestranně vděčná je i třídenní túra z Pares přes Regensburgerhütte a Glatschalm zpět do Lungiarü. Napojit se lze i na část Dolomitského Höhenweg High Mountain Trailu 2, který vede z Brixenu a dá se natáhnout až na 185 km dlouhou čtrnáctidenní pouť do Benátska! Lezci se vydovádějí ve třech sektorech nedaleko Cialdires, neobvyklou lokací se pyšní „pětka“ na Crëp dal Ora (2361 m n. m.).
Jako tipy na ubytování zde doporučujeme prověřený komfortnější Horský hotel Sanvi, Les Dolomites Mountain Lodges anebo apartmány se snídaní v chalet Morná.

Pfelders najdete v horní části údolí Val Passiria v přírodním parku Gruppo di Tessa ve výšce okolo 1600 m n. m., tedy v úrovni vrcholu Sněžky. Typická dřevěná stavení a farmy vytvářejí kulisy půvabné vsi s necelými dvěma stovkami stálých obyvatel na konci světa.

Teď v zimě tady najdete výjimečně klidné, až zádumčivé běžecké tratě. Kvalitně upravený je vždy pětikilometrový Innerhütt ski trail, devíti či dvanáctikilometrový Lazinsertal valley trail, všechny trasy samosebou pro skejt i klasiku. Ocitnete se sami uprostřed zimy a nádherných hor a oceníte jedinečné zvukové kvality ticha! Poté si dáte za odměnu Jägertee v Innerhütt Inn. Lákavě vyhlíží i sáňkařská dráha Grünboden, tříkilometrová stezka do údolí pro celou rodinu. Nahoru se můžete vyvézt vyhřívanou sedačkou. Sjezdovky využívají pro klidný trénink i špičkoví závodníci ze světového poháru.

Okolní vrcholy tvoří výzvu pro letní pěší túry. Oblíbeným cílem jsou nádherná plesa Laghi di Sopranes. Ráj tu najdou i bikeři, vyšplhat se dá až do „zmrzlinového“ Passo Gelato/Eisjöchl v 2895 metrech nad mořem, odkud se přehoupnete do Schnalstal/Val Senales. Pfelders vyniká také dalším zaznamenáníhodným aspektem, a to, že sem nesmějí (jezdit) auta. Přesněji řečeno dojedete, zaparkujete před apartmánem nebo na veřejném parkovišti u vjezdu do vsi, a pak už chodíte jen po svých. Naše tipy na ubytování znějí: Hotel Pfeldererhof, hotel Bad Fallenbach nebo Apfelhotel Torgglerhof.

Foto: pixabay, zdroj: Jižní Tyrolsko