Ačkoli se některé země na cestovatelské mapě zhoršují, očkovaní turisté se nemají čeho bát

Autor:

Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci bude Rakousko a Chorvatsko od pondělí 13. září nově zařazeno do skupiny států s vysokým rizikem nákazy.

Rakousko a Chorvatsko mění barvu

V pondělí 13. září 2021 vstoupí v platnost aktualizovaná cestovatelská mapa. Nejvýraznější změnou je přesun Rakouska a Chorvatska do červené skupiny států, tedy těch s vysokým rizikem nákazy. Na přísnější podmínky nicméně musí být připraveni jen ti, kteří se z těchto zemí vrací do ČR a nejsou očkováni, nebo neprodělali onemocnění COVID-19 ve lhůtě posledních 180 dní. V případě Rakouska zároveň zůstávají v platnosti všechny výjimky týkající se např. pendlerů, rodinných příslušníků a malého pohraničního styku.

Tranzit přes Slovinsko stále možný

Zůstává umožněn tranzit přes Slovinsko bez nutnosti prokazování bezinfekčnosti. Tato výjimka byla pro české občany opět prodloužena až do 19. září. Tranzit je možný bez překládání dalších potvrzení, pokud cesta nepřekročí 12 hodin od vstupu do země. Slovinsko je na cestovatelské mapě zařazeno do červené skupiny států, tedy těch s vysokým rizikem nákazy.

Do Kanady mohou vycestovat plně očkovaní Češi

Kanada od 7. září otevřela hranice všem očkovaným turistům včetně Čechů. Kromě plné vakcinace, která byla provedena v Kanadě schválenými látkami (Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Janssen), je zároveň nutné ne více než 72 hodin před plánovaným odletem podstoupit PCR test (antigenní nestačí). Další podmínkou je vyplněný příjezdový formulář. Veškeré podmínky cestování do Kanady jsou pravidelně aktualizovány na webových stránkách české ambasády v Ottawě.

Zdroj info: Ministerstvo zahraničních věcí
Zdroj foto: Pixabay