Aktuální informace pro cestu do Rakouska

Autor:

Podmínky pro vstup do Rakouska se opět lehce mění. Pokud budete chtít vyrazit za hranice, budete se muset prvně registrovat.

Edit – aktuální informace k 5.7.2021:

Každý, kdo chce cestovat do Rakouska, musí mít u sebe buď negativní test, doklad o dokončeném očkování nebo dokument, potvrzující, že dotyčný prodělal nemoc a to v lhůtě max 180 dní. Pokud cestovatel má u sebe jeden z předcházejících dokumentů, nemusí vyplňovat rakouský online formulář. Hranice jsou volné, ale mohou probíhat namátkové kontroly.

Přesto je vhodné mít u sebe test, který opravňuje k ubytování a návštěvě restauračního zařízení. Antigenní test se musí obnovovat po 48 hodinách (od okamžiku odběru) a PCR test po 72 hodinách (od okamžiku odběru). Mimo testu lze předložit doklad o vakcinaci nebo o prodělané nemoci nebo o prokázání neutralizačních protilátek. Testem je nutné se prokazovat po každé, kdy přijdete do restaurace nebo se chcete ubytovat.

Nyní platí pravidlo pro nošení roušek, pravidlo pro nošení respirátorů odpadá, pouze v nemocnici je nutné mít respirátor.

Informace jsou platné k lednu 2021.

Tato registrace je povinná. Jedinou výjimkou jsou osoby, které nepodléhají absolvování testu nebo karantény. Jedná se o: řidiče zajišťující nákladní a osobní dopravu; pendlery; cesty za účelem školní docházky; repatriační jízdy; tranzitu přes Rakousko bez zastavení; pasažery IZS a další (celkový výpis osvobozených od registrace naleznete na stránkách MZV). Jestliže člověk cestuje z nebo do Rakouska kvůli lékařskému výkonu (nezbytnému), musí se zaregistrovat rovněž (i když nemusí mít test/karanténu).

Po online registraci přijde automaticky potvrzení na emailovou adresu. To mějte vždy u sebe, můžete jej mít uložené v telefonu a nebo pro jistotu vytisknuté. Povinnost podstoupit 10denní karanténu po vstupu do země stále platí, a to bez ohledu na negativní PCR test. V případě vycestovaní dbejte na včasné provedení této registrace, protože v opačném případě hrozí pokuta až do 1450 eur, což je v přepočtu na české koruny asi 38 tisíc.

Formulář naleznete zde a je buď v anglické nebo německé verzi.

Zdroj informací: MZV
Zdroj foto: Michaela Rubešová