Albánie je ztraceným pokladem Balkánu

Autor:

Daleko – předaleko se nachází země, která donedávna byla pro všechny cestovatele tak trochu záhadou. Lidé si často myslí, že je země nebezpečná a pro turisty nepřístupná, opak je ale pravdou. Panenská příroda se snoubí s drsnou realitou všedního života obyvatel. Země, ve které chybí masový turismus a země, která vás překvapí ve všech směrech. Taková je Albánie.

Naštěstí už dávno neplatí, že by Albánie byla jen pro dobrodružné povahy a ostatním méně zkušeným cestovatelům uzavřená. Napak dokáže nabídnou určitý komfort i pro rodinnou dovolenou v létě, přestože neleze očekávat luxus, který mohou nabídnout evropské destinace. V Albánii se skrývá tolik kulturního a přírodního bohatství, že nebudete vědět, co dřív navštívit. Země podobně jako třeba Tunisko je levná. Co víc si můžete přát? Báječná dovolená s nádhernou přírodou a ještě k tomu za málo peněz. Značka ideál.

Foto: Pixabay – Albánie

Skryté bohatství

Kdo má rád přírodu a její nádherné scenérie, určitě bude při návštěvě Albánie spokojený, a to počínaje nádhernými azurovými jezery, které se záhy mění v divoké řeky a nepřístupné hory. Pláže, na kterých nepotkáte více jak sto jiných lidí a vždy je možnost si nalézt skvělé místo, aniž byste se museli o něj dělit s dalšími 30 lidmi.

Místní obyvatelé, ač jsou chudších poměrů, jsou vždy pohostinní. Vysoko v horách můžete potkat pastevce a domorodce, kteří jakoby se zasekli v časové smyčce, někde na přelomu 19. a 20. století. Žádný internet na každém rohu a nebo uspěchaný ruch města.

Co navštívit

Kdybychom chtěli napsat, co vše máte navštívit, asi bychom tu strávili několik hodin, proto jsme vybrali jen pár míst. Kdyby to bylo možné, člověk by tu zůstal i pár měsíců a stejně by za tu dobu neprozkoumal všechno. Jedna z těch krás se skrývá i v hlavním městě a to v Tiraně. Město kolem dokola svírají vrchy a jen na severu se rozprostírá velká rovina. Tirana má jedno velké náměstí, ze kterého paprskovitě vycházejí ulici do okrajů města. Na Skanderbegovo náměstí se nachází velký orientální bazar. Ve městě je také národní muzeum, budovy ministerstev a také Edhem Beyova mešita. Na hlavní třídě kousek od náměstí se nachází mauzoleum Evera Hodži.

Dále byste měli vidět Albánský Bělehrad, neboli Berat. Lidé mu také přezdívají Město tisíce oken. Naleznete ho asi 70 kilometrů jižně od Tirany. Vzhledem k tomu, že první městské osídlení na tomto místě vzniklo už v 6. století před naším letopočtem, lze očekávat, že se zde vystřídalo mnoho různých kultur, včetně náboženství. To vše se podepsalo na vzhledu města a jeho historii. Dochovalo se spousta kulturních památek, za kterými turisté rádi vyrážejí. Centrum tvoří balkánské domy, dále tu můžete najít i byzantské kostely a mešity z dob Osmanské říše. Možná se jedná o jedno z nejkrásnějších měst v Albánii.

Foto: Pixabay – Berat

Vysoko v horách na úbočí horského masivu se nachází místo, které se významně podepsalo do historie a sehrálo důležitou klíčovou roli. Jedná se o pevnost Kruja. Z pevnosti lze dohlédnout až k Jaderskému moři. Pevnost byla vybudována na přelomu 5. a 6 století. Samotné město i pevnost jsou známy hlavně díky národnímu hrdinovi Skanderbegovi. Navštívit byste určitě měli také muzeum, ve kterém můžete objevit různé albánské zbraně a artefakty. Minout byste neměli ani orientální trh uvnitř města.

Albánské „Alpské“ pohoří se nachází na hranicích s Černou Horou. Vydat se můžete na nejvyšší vrchol do výšky 2764 metrů nad mořem. Ale pozor nečekejte, že vám to Albánie usnadní. Cesty v horách jsou většinou jen prašné, asfalt tu opravdu nenajdete. Stejně tak jsou cesty úzké s nestabilní povrchem. Co tu ale můžete čekat jsou oslí povozy a spoustu divokých psů, které si budete chtít odvést domů. Pokud tohle všechno překonáte, dostanete odměnu v podobě opravdu panenské a krásné přírody, která si tu žije sama svým životem bez zásahu člověka.

Zdroj informací: My Albania – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay