Píše se rok 1933 a dosud neznámý archeolog Italo Gismondi dostal zakázku od italského diktátora Mussoliniho, aby pro něj postavil zmenšený model starověkého Říma. Model měl být veřejnosti představen u příležitosti narození císaře Augustina.
Gismondi, který se narodil v roce 1887, byl vedoucí archeolog, který dohlížel nad vykopávkami v Ostia Antica. Později mezi léty 1919 až 1938 dohlížel i na památky v italském hlavním městě. Jak už bylo řečeno, model měl být hotový do oslav císaře Augustina, tedy jeho narození. První kousky se veřejnosti odkryly roku 1937. Avšak model nebyl ještě celý hotový. Gismondi při své práci čerpal zejména z map Rodolfa Lancianiho, díky tomu měl k dispozici mnoho materiálu, aby dokázal vytvořit věrnou kopii.
Gismondi tak na svém projektu pracoval až do roku 1971. Model je v měřítku 1:250. Na délku i šírku je dlouhý 16 metrů a naleznete na něm veškeré detailní monumenty starověkého Říma i obyčejné městské domy. Nechybí slavné Koloseum ani Amfitéatr. Model Říma sehrál i důležitou roli v novodobých dějinách, neboť posloužil pro detailní vykreslení Říma ve slavném filmu Gladiátor.
Pokud byste si model chtěli prohlédnout, pak se vydejte do Museo della Civilta Romana.
Foto: Jean-Pierre Dalbéra