Architekt musí zaplatit Benátkám za most, který postavil

Autor:

Světově renomovaný španělský architekt byl pokutován italský soudem za výstavbu mostu Ponte della Costituzione přes kanál, který v Benátkách spojuje město a autobusové nádraží. Denně se po něm projde stovky lidí a projede několik desítek kufrů.

Ocelový most s průhledným sklem byl přes řeku instalován už v roce 2008. Od té doby už uplynulo několik let. Architekt obdržel několik stížností na svou stavbu. Nejdříve kvůli tomu, že při otevření nebyl vhodný pro jízdu s invalidním vozíkem. Později zde byl tedy nainstalován výtah. Druhá věc, která byla architektovi vytýkána, bylo to, že most není dostatečně odolný, aby zvládl opotřebení od velkého počtu turistů. Povrch z tvrzeného skla se vlivem koleček od kufrů velmi rychle opotřeboval.

Soud v Římě tento měsíc rozhodl, že tyto vlivy měl architekt předvídat dávno před tím, než se rozhodl pro tuto konstrukci mostu. S ohledem na problémy s cestovním ruchem, jaké v Benátkách panují, tzv. že se ve městě nachází nadlimitní počet turistů a centrum se pod tímto množství lidí hroutí. Most se musí neustále udržovat a opravovat. Soud nakonec architektovi uložil pokutu ve výši 78 000 eur.

Foto: Shutterstock.com