Asolo: idylické městečko poblíž Dolomitů

Autor:

V regionu Veneto v severovýchodní itílii se nachází toto město, na které se v mnoha ohledech tak trochu zapomnělo. Na kopci se skrývá útulná citadela renesanční královny, která kolem sebe obklopuje sladké lesy krajiny a shlíží tak s půvabem na strmé svahy pod sebou. Sluneční paprsky každý den vyhřívají vybledlé fresky nad arkádovými ulicemi. Mezi tím jsou sporadicky vidět stříšky věží vilek a narazit můžete i na zahrady plné rudých růží.

Moderní doba došla i sem, ale pokud přehlídnete projíždějící auta a nebo ty, které parkují na náměstí, snadno byste si spletli století. Často zde nacházeli útočiště spisovatelé ve snaze uniknout a dopsat poslední kapitoly svých knih. Ostatně i dodnes zde uvidíte mnoho lidí, jak popíjí čaj a ve skrytu stínů plodí nové bestsellery.

V Asole nenajdete luxusní pláže ani butiky. Dopravní spojení je stejně mizerné. Avšak tím vším si městečko zachovává svou exkluzivitu oproti ostatním italským místům. Ostatně ve městě naleznete pouhé dva hotely. Cestovní ruch je zde spíše diskrétní, než aby byl vidět na míle daleko. Pokud přeci jen zatoužíte po nějakém luxusním kousku, dívejte se dobře při svých procházkách po ulicích po nenápadných obchodech, právě zde leží vaše království.

Asolo je tak ideální pro nenápadnou dovolenou, kde vás nikdo nebude hledat a kde budete mít opravdu klid. Dopoledne se v klidu můžete projít na trh a nakoupit starožitnosti a třeba mezi nimi objevíte opravdový poklad. Můžete také od rána do večera popíjet pravé Prosecco, které se dováží z okolních regionů.

Město má několik specifických turistických památek, na které se podíváme později, ale jeho atmosféra, kouzlo a výhledy stejně vyvažují nad vším ostatním. Je to prostě životní styl, který vás okouzlí.

K návštěvě doporučujeme zejména květen, červen a září. V té době je to tu opravdu poklidné, i když si nemusíte bát ani letní sezóny, protože pro mnoho turistů, kteří hledí jen povrchně je město neatraktivní, ale vy tu jistě najdete to skryté kouzlo. Muzeum a citadela jsou otevřeny jen o víkendu, proto by si zájemci o historii měli v kalendáři vyznačit právě tento termín. A každou druhou neděli se koná už zmíněný trh se starožitnostmi.

V muzeu, které se nachází na náměstí můžete vidět mnoho exponátů, které vypovídají o historii města. Naproti muzeu stojí katedrála Santa Maria Assunta, ve které můžete obdivovat oltář od Lorenza Lotty. Náměstí Piazza Garibaldi je tepajícím srdcem Asoly. Naleznete tu fontánu s okřídleným benátským lvem. Hned vedle se nachází Caffe Centrale, kde se místní pokusili zavraždit Napoleona a kde dnes mohou turisté i místní posedět nad šálkem lahodné kávy.

Vysoko na zalesněném kopci se nachází citadela z 12. století. Opět nezapomeňte, že je otevřeno jen o víkendu. Sice vás kopec ke stavbě velmi potrápí, ale alespoň uvidíte nádherné výhledy do Dolomitů. Je možné si sebou přinést jídlo a pití a udělat si na volném prostranství piknik. Jen vy a historie.

Asolo je často popisováno jako město tisíce výhledů. A také je to pravda, ať se nachází na jakémkoli místě, vždy uvidíte kousek jiného světa. Udělejte si čas na procházku historickými uličkami a zdmi, které vám sem tam odkryjí tajemství skrytých zahrad a romantické siluety věží a cypřišů s vinicemi.

Foto: Shutterstock.com