Automobilové legendy z hollywoodských filmů

Autor:

Pořádný automobilový film se neobejde bez divoké honičky, zpěvu pneumatik, a především burácení motorů. A že hvězdy stříbrného plátna nemusí být jen herci, tak o tom svědčí celá řada ikonických automobilů, které jsou neodmyslitelně spjaty s konkrétními filmy. Například Aston Martin a agent 007, Ford Mustang a legendární Bullittův případ nebo třeba Chevrolet Camaro a série Transformers či dnes už klasika v podání Mr. Beana a jeho Mini. Pokud tedy hledáte inspiraci pro večerní film a patříte mezi fanoušky aut, určitě se s námi pojďte podívat na výběr TOP 5 automobilových ikon světové kinematografie. A pokud se budete chtít do role hlavních hrdinů více vcítit, můžete si ikonické vozy jednoduše zapůjčit na platformě pro sdílení aut HoppyGo.

Aston Martin a agent 007

Spojení agenta Jamese Bonda a modelů Aston Martin je dnes již naprosto ikonické a i přesto, že britský agent vystřídal během své kariéry celou řadu luxusních vozidel, pravděpodobně si většina lidí vzpomene právě na tento vůz. Zejména na skvostný model DB5 z 60. let z filmu Goldfinger, ve kterém James Bond řídil vůz značky Aston Martin vůbec poprvé. Bondovo auto však pochopitelně nebylo ze sériové výroby a technické oddělení britské tajné služby MI6 přidalo např. neprůstřelná skla, kulomety, vystřelovací sedadlo spolujezdce nebo otáčivou poznávací značku. Tu údajně vymyslel sám režisér Guy Hamilton, kterého pravidelně obtěžovaly pokuty za parkování. Veškeré úpravy automobilu včetně technických vymožeností přišly produkci filmu na více než 25 000 liber, přitom hodnota vozu byla „pouhých“ 4 500 liber. Pro účely natáčení byly vyrobeny 4 modely, nicméně dokončení filmu přežily jen dva, které se později vydražily za pěkně tučné sumy. Auto, které hrálo ve filmu Goldfinger, se v roce 2010 vydražilo za neuvěřitelných 4,1 milionu dolarů a druhý přeživší (kterého řídil sám Bond na cestách při propagaci filmu) se vydražil dokonce za 6,5 milionu dolarů.

Ford Mustang a Bullittův případ

Ford Mustang je sám o sobě natolik ikonický model, že si vysloužil důležitou roli v celé řadě filmových trháků, ať už těch hollywoodských nebo i českých klasik jako třeba „Jáchyme, hoď ho do stroje!“. Pravděpodobně nejslavnější roli však sehrál se Stevem McQueenem ve filmu „Bullittův případ“, kde v legendární honičce pronásleduje černý Dodge Charger. Jedná se o dosud nejdelší automobilovou honičku ve filmové historii, kterou prestižní filmový časopis Premiere označil za vůbec nejlepší všech dob. Tehdy šlo o úplně první natolik úspěšné zpracování zběsilé honičky, která i když trvá přes 10 minut, udrží divákovu pozornost dokonce i v dnešní době počítačových triků. Stupňující napětí scény doplňuje jen zvuk burácejících motorů, který si vyžádal sám McQueen a zakázal tento záběr kazit jakýmkoliv hudebním doprovodem.

Mini a Mr. Bean & The Italian job

Další dokonalé propojení automobilu s legendární postavou je bezpochyby Mr. Bean a jeho Austin Rover Mini. Pravděpodobně si všichni s Mr. Beanem spojíme komické příběhy, přitroublý výraz, plyšového medvídka Teddyho, že z duše nenávidí tříkolky Reliant Regal a že jezdí ve žlutozeleném Mini. Rowan Atkinson v seriálu řídil několik verzí britského modelu, všechny však vždy navazovaly na původní typ 1 z konce 50. let v typicky zelené barvě s černou kapotou. Beanovo Mini bylo velmi známé už před natáčením, kdy se v 60. letech stalo dokonce jedním z nejpopulárnějších evropských aut. Vyrábělo se až do roku 2000 a celkem se jich prodalo přes 5,3 milionů kusů. Stejně jako u předešlých ikon, tak ani tento vůz neunikl aukčním síním a Mini, které bylo použito ve filmu Bean, bylo jako součást aukce „Ikony a legendy hollywoodských aukcí“ prodáno za 60 000 dolarů.

Chevrolet Camaro a série Transformers

Typický americký muscle car Chevrolet Camaro si pravděpodobně všichni spojíme zejména s úspěšnou sérií Transformers. Vůz představuje jednoho z Autobotů, který má kvůli své žlutočerné barvě přezdívku Bumblebee (čmelák). I když je Bumblebee známý také z komiksu, kde se transformoval ve Volkswagen Beetle, film už sponzorovala automobilka General Motors, a to je nejspíš důvod, proč si hlavní hrdina při výběru svého prvního vozu zvolil právě Camaro a brouka radikálně odmítl. Možnost transformace robota na libovolný dopravní prostředek si oblíbil prakticky celý svět a tento koncept tak slavil úspěch nejen jako komiks a film – Transformers totiž patří také mezi nejúspěšnější hračky v historii.

General Motors na filmu vůbec nešetřil a podílel se na něm opravdu ve velkém. Jen pro první filmový díl poskytl tři verze každého Autobota a zhruba 200 vozů pro finální boj uprostřed města, čímž filmaři ušetřili přes 3 miliony dolarů. Camaro ve filmu je nejdříve starší druhá generace, která se po stížnosti Megan Fox na starší vzhled transformuje do zcela unikátního modelu, který pro film vytvořila automobilka Saleen za 30 dní kombinací designů Chevrolet Camaro od General Motors a Pontiacu GTO.

BMW řady 3 a Kobra 11

I když seriál Kobra 11 pochopitelně nepatří do kategorie hollywodských filmů, nemohl ve výčtu ikonických aut spjatých s kinematografickou produkcí zkrátka chybět. Jedná se totiž o nejúspěšnější německý akční seriál všech dob, ke kterému Semir Gerkhan a BMW řady 3 neodmyslitelně patří, stejně jako James Bond k modelu Aston Martin. Seriál si oblíbili diváci po celém světě, a kromě domovského Německa se vysílal nejen v celé Evropě, ale i USA, Kanadě nebo třeba v Jižní Koreji, Afghánistánu a Vietnamu. O úspěchu svědčí 16 mm film, který se používá pro natáčení a kterého se za dosavadní éru spotřebovalo více než 1 500 km. Pokud bychom tak chtěli zhlédnout všechny natočené díly naráz, zabralo by nám to 14,6 dní.

Kobra 11 je pravděpodobně nejpopulárnější seriál, kde mají auta tak zásadní roli a ve kterém tak byly překonány všechny dosavadní automobilové rekordy v počtu akčních scén. Přestože, nebo možná právě proto, že Semirovo BMW nemá žádnou zvláštní schopnost, jako je tomu v jiných snímcích typu Knight Rider, nebo James Bond, bylo nesčetněkrát zničeno. Kobra 11 je obecně proslulá zejména rychlou jízdou, častými bouračkami a efektními výbuchy. Celkově se tak za dobu natáčení zničilo více než 5 000 aut.

Auto jako z filmu doma

Kromě legendárních aut filmových trháků nabízí platforma pro sdílení aut HoppyGo více než 2 000 aut nejrůznějších značek, a vedle širokého výběru je velkou výhodou rychlost a jednoduchost celého procesu výpůjčky. Není potřeba podepisovat žádné dlouhé smlouvy a zákazníkovi stačí rychlá registrace se snadným ověřením dokladů. V případě dlouhodobých pronájmů na více dní navíc mohou uživatelé využít výhodný slevový program. V ceně zápůjčky je vždy zahrnuto havarijní pojištění, které kryje všechna běžná rizika.

Zdroj: HoppyGo