Až 80 procent ojetých vozů je opraveno po havárii, skoro 70 procent kupujících se to ale nedozví

Autor:

Skvěle zamaskovaná vážná dopravní nehoda, nefunkční filtr pevných částic, vadné vstřikovače nebo třeba porucha na pohonu 4×4. Drtivá většina zájemců o ojeté auto vůbec netuší, jak takovou závadu při prohlídce vozu odhalit.

Tím spíše, když ji může mít i zánovní ojetina za půl milionu korun a se „sedmihvězdičkovým“ hodnocením. Podle společnosti CarTrax, která se zabývá fyzickou prohlídkou ojetých vozidel, se zájemci o ojetinu setkali v měsíci říjnu nejčastěji právě se zatajenou vážnou nehodou a s nefunkčním, případně chybějícím, filtrem pevných částic. Velká část z nich ale o opravě vozu po havárii nebo o technické závadě nebyla prodávajícím vůbec informována.

Z kontrolovaných vozidel bylo v měsíci říjnu plných 78 % opraveno po nějaké dopravní nehodě, přičemž 66 % zájemců o nákup takového vozu o tom nebylo ze strany prodávajícího jakkoliv informováno. Podle Martina Foltýna ze společnosti CarTrax je právě zamaskovaná oprava vážné havárie pro laika velmi obtížně odhalitelná: „Je-li oprava provedena kvalitně, pozná ji skutečně pouze odborník až při fyzické prohlídce konkrétního vozu.“

Druhým nejvážnějším problémem kontrolovaných vozidel v říjnu byl nefunkční, případně chybějící, filtr pevných částic. Z kontrolovaných vozů, které měly být vybaveny filtrem DPF, mělo podle Foltýna závadu 33 % z nich. Úplně odstraněný filtr pak mělo v této skupině 7 % vozidel. Nový filtr pevných částic však může na některá vozidla stát i několik desítek tisíc korun. „Někteří dovozci proto nefunkční filtr z vozu velice sofistikovaně odstraní, což na výkonu motoru ani na spotřebě nemusí být vůbec poznat. Takový vůz ale rozhodně neprojde emisní kontrolou,“ říká Foltýn, který při prověřování ojetého vozu rozhodně doporučuje jeho napojení na servisní diagnostiku.

Poměrně častým problémem u ojetých vozů s pohonem 4×4 je porucha nebo celková nefunkčnost systému automatického připojování zadní nápravy. Za měsíc říjen se u vozidel se systémem elektrohydraulicky ovládané vícelamelové spojky objevila závada u 17 % z nich. Ani jeden ze zákazníků o závadě nevěděl. „Při běžné jízdě mimo kluzkou vozovku je pro řidiče tato závada velice těžko identifikovatelná,“ říká Foltýn, který doporučuje při nákupu vozu s automaticky přiřaditelnou zadní nápravou alespoň najet na nějaký kluzký povrch a zvenku sledovat, zda se zadní kola při prudkém rozjezdu připojí. „Je to sice laická varianta, vždy je lepší odborná kontrola, ale někdy není zbytí a i takový způsob může závadu odhalit,“ říká Foltýn. Zajímavostí je, že všechny vozy s poruchou systému 4×4 byly v cenové kategorii 300 tisíc a výše.

Další závadou, se kterou se pracovníci CarTrax v říjnu setkali, a kterou laik jen velice těžko odhalí, je závada na vstřikovačích, případně na některém z emisních systémů motoru. Vozů s podobnou závadou přijelo v říjnu do CarTrax Pointů plných 17 %. Ani jeden ze zájemců o nákup vozu opět o závadě nevěděl. „Na takovou závadu nelze při krátké zkušební jízdě bez diagnostiky v podstatě přijít,“ říká Foltýn, podle něhož se taková závada projeví až v průběhu času, případně při emisní, resp. technické kontrole.

Zájem o ojeté vozy, kvůli nedostatku těch nových, enormně roste. Nabídka kvalitních ojetin však klesá, ceny naopak rostou. Do Česka se tak ve zvýšené míře opět začínají dovážet vozidla ze zahraničí. Podle Svazu  dovozců automobilů registrace dovezených ojetých osobních automobilů výrazně překonaly prodeje nových aut, a v celkovém počtu atakují poslední známé rekordní údaje z let 2006 – 2008, přičemž jejich skladba je z hlediska stáří nadále alarmující. Více než 50% je totiž starších 10 let a přes 20% je dokonce starších 15 roků. Dá se tak očekávat velmi negativní dopad na celkové stáří vozového parku v ČR, které již dnes dosahuje 15,36 roku, a také na jejich technický stav

Odborná prohlídka ojetého vozu je proto velmi důležitým krokem k jeho bezproblémovému nákupu. A nejde jen o prohlídku technického stavu. Auta totiž mohou mít i nějakou právní vadu. V soukromé inzerci a u různých překupníků takové riziko existuje vždy.

Zdroj info: CarTrax, Cebia
Zdroj foto: Pixabay