Bamberg jako pivní Mekka Evropy

Autor:

Jestli jste si mysleli, že neexistuje nic krásnějšího než jsou Benátky, tak to jste nebyli ještě tady. Frankové město nazývali svým Římem. Bamberg začal postupně o své existenci dávat vědět v průběhu 11. století, přestože založen byl dávno před tím. Ostatně v tomto století v něm vznikaly i ty nejvýznamnější kulturní památky.

Starobylé město Bamberg leží v blízkosti českých hranic v jižní části Německa. Z Prahy se do něj dostanete za tři a půl hodiny. Město není rozhodně jedno z dalších nudných historických destinací. Ba naopak. Naleznete zde mnohem víc, například se ve městě nachází devět pivovarů. To je na město, které má něco málo přes 70 tisíc obyvatel, celkem dost. Celoročně se zde konají různé festivaly a koncerty. Místní rádi vtipkují, že se ve městě nachází více pivovarů jak kostelů. Město je tedy ideální jak pro mladé, kteří si chtějí užít zábavu, tak pro starší, kteří tíhnou spíše k poznání.

Co se týká pamětihodností, těch tu naleznete opravdu požehnaně. Tři z nich jsou zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, nejedná se jen o jednotlivé budovy ale oblasti města. Budeme-li postupovat od okraje, tak první co uvidíte budou malé domečky při řece. Dříve v nich bydleli rybáři a řemeslníci. Při procházení hloubš do nitra města, se domy začnou více a více lepit na sebe, až se docela vytratí jakékoli soukromí.

Nalézt se tu dá také světový unikát. Tou je budova radnice barokního stylu, která stojí na mostě uprostřed řeky. Přestože původní gotický kabát by radnici přeci jen slušel mnohem víc. O radnici se říká, že prý v dávných dobách, kdy místní žádali biskupa o poskytnutí pozemků, biskup je odmítl a nechtěl městu poskytnout žádný prostor pro výstavbu. A tak si obyvatelé města poradili sami. Svépomocí vytvořili umělý ostrov uprostřed řeky, kde radnici postavili na spojnici mostu. Dále poblíž radnice se nachází prstencová stavba. Nejde o nic jiného než o zdejší zámeček Geyeresworth.

V roce 1002 se začala stavět další významná budova. Jedná se o Dóm sv. Petra a Jiří. Své pozdně románské až gotické prvky si budova zachovala dodnes. Významnou je jezdecká socha v reálné velikosti, která měla znázorňovat nejspíše ideál středověkého rytíře, přestože se jí přisuzují různá šlechtická jména. Dóm má dva chóry s oltáři. Je zasvěcen dvěma lidem. Ten západní sv. Petra v sobě uschovává ostatky papeže Klementa II. a jedná se tak o jediný papežský hrob severně od Alp. Naopak východní část sv. Jiřího zde uchovává ostatky jediného svatořečeného panovnického páru – Jindřicha II. a jeho manželky.

Pokud budete mít už dost památek, můžete se vydat do parku Hofgarden. U něho se nachází i Rezidenční palác, naopak hladový žaludek můžete zaplácnout na Green Marketu. Naleznete zde mnoho pekáren a kaváren a ochutnáte výborné neměcké pečivo. Co je pro Bamberg opravdu tradiční, přestože to vzniklo pouhou náhodou a špatným procesem při výrobě už před 400 lety, je kouřové pivo zvané Rauchbier. Svou ojedinělou chuť získává z ječmene sušeného v kouři bukového dřeva.

Foto: Pixabay