Benátky se možná rozdělí do dvou měst. Rozhodnout má referendum

Autor:

Obyvatelé Benátek v roce 2020 budou hlasovat o tom, zda se jejich Benátky rozdělí do dvou samostatných měst. První město by mělo obsahovat historickou nepevninskou část, která je denně obsazována turisty a druhé město by bylo na pevnině s méně navštěvovanými čtvrti.

S nápadem přišel prezident regionu Luca Zaia. Referendum by se mělo konat 1. prosince. Referendum o rozdělení Benátek se bude konat již po páté. V předchozích hlasování se obyvatelé razantně vyslovili pro „ne“, situace se ale k ohledu k minulým letům změnila, a tak se předpokládá, že by tentokrát hlasování mohlo dopadnout jinak.

K volbě budou přizváni pouze obyvatelé Benátek, kterých je zhruba čtvrt milionu, místo obyvatel celé oblasti, kterých zde žije k milionu.

Není těžké uhodnout, že k rozhodnutí pro nové referendum, přispěla právě masová turistika, která město doslova pohlcuje. Dle statistik ročně přijme lagunská část města přes 20 milionů turistů, kdežto ta pevninská je opomíjená. To se netýká jen cestovního ruchu, ale i financí, protože ty se vlévají jen do historického centra.

Pokud by se referendum podařilo, pak by si obě města mohla sama rozhodovat, kam se finance pošlou a nemusely by strádat.

Foto: Shutterstock.com