Bez testu a karantény, tak si lze užít prodloužený víkend v Albánii

Autor:

Foto: Polina Rytová; Zdroj: MyAlbania

Hodit starosti za hlavu a alespoň na pár dní vypnout a užít si pohodu v zahraničí. Najít zemi kam vycestovat bez velkého omezení je v dnešní době oříšek.

Jednou z mála destinací, která nabízí pobyt u moře, horskou přírodu, ale i bohatou historii, je Albánie. V zemi, která zažívá cestovatelský boom lze nyní pobývat bez povinné karantény a předkládání testů. Ideálním místem na prodloužený víkend je město Durrés – česky Drač.

Bývalé hlavní město je v Albánii zároveň druhé největší. Oblast kolem dračského zálivu nabízí procházky po historických památkách. Byzanťany připomínají městské hradby, Turky mešita Fatih, Římany největší amfiteátr na Balkáně a také funkční římské lázně. Milovníci přírody si zase užijí výlety po okolí. Nedaleko se nachází národní park Divjaka-Karavastaja, kde lze sledovat třeba vzácné pelikány. Anglické pobřeží připomíná mys Rodon a v dojezdové vzdálenosti je také jedna z nejkrásnějších pláží Albánie – Generálova pláž.

Kilometry písčitých pláží lemují také samotné město Durrés. Čisté, zlatavé pobřeží podél azurově modrého moře je vybaveno slunečníky a lehátky. Ubytování nabízí hotelové komplexy i soukromé apartmány. K prodeji jsou zde za skvělé ceny také nemovitosti. Kdo by si nepřál „chalupu“ s výhledem na moře, která zároveň vydělává. „Za stejný finanční obnos, jako je chata u Lipna lze koupit apartmán u Jadranu. Albánie se v posledních letech stává hitem cestovatelů. Láká je tam nedotčená příroda, relax u moře, pohostinní obyvatelé a také nízké ceny,“ říká Daniel Mikulka, který zájemce o nemovitost provází celým procesem.

V budoucnu se výrazně promění i přístav v Durrés. Obchodní lodě budou mířit na okraj města, kde vznikne nové moderní překladiště a stávající přístav v historické části města se změní v turistickou zónu, terminál osobní dopravy a kotviště soukromých jachet.

Z Prahy létají do Tirany pravidelné přímé linky (v pandemii se odlétá z Vídně nebo Berlína) a cena letenek se pohybuje velmi nízko. Z letištní haly se lze do Durrés dostat díky dobré dopravní síti do 30 minut. Na své si zde přijdou i milovníci jídla. Téměř na každém rohu lze koupit burek – koláč z listového těsta, který je typický nejen pro Albánii, ale i celý Balkán, v cukrárnách narazíte zase na koláč ze tří druhů mléka trilece. Albánská kuchyně je obdobou středomořské a je ovlivněna italskými nebo řeckými chutěmi. Výborná jsou také místní vína. Jedním z nejoblíbenějších mořských středisek se Durrés stalo i díky nízkým cenám, nejen v restauracích, ale i obchodech a všech oblastech života.