Břišní tyfus. Zákeřná nemoc, kterou můžete snadno chytit i ve Středomoří

Autor:

Jedná se o jednu z nejčastějších cestovních infekcí, se kterou se můžete při svých cestách setkat. Naštěstí se dá proti ní dobře bránit, ale stačí chvilka nepozornosti a máte malér. Dnes se dozvíte, jak břišnímu tyfu předcházet a jak ho rozpoznat od jiného infekčního onemocnění. Každopádně platí, pokud onemocníte touto infekcí, je na místě vyhledat lékaře. Neléčený tyfus může končit až smrtí!

Tato střevní infekce je způsobená bakterií Salmonella Typhi, která tak přežívá ve střevním traktu člověka. Dá se chytit prakticky kdekoliv, kde jsou hygienické podmínky slabé a nemusí to být zrovna v přelidněné Indii ani na předměstí Číny. Tyfus můžete snadno chytit i v plážové restauraci nebo ve vašem hotelu. O všem rozhoduje pouze míra hygieny v daném místě.

Stejně jako žloutenka, se tyfus řadí do kategorie nemocí „špinavých rukou.“ Bohužel jen důsledné mytí nebo použití antibakteriálního gelu nestačí a to z prostého důvodu. Nejčastějším zdrojem této bakterie je kontaminovaná voda, mléko a potraviny. Dále pak věci, kterých se kontaminovaný člověk dotýkal. Doba vypuknutí onemocnění se počítá řádově od 5 do 21 dní, kdy se nemoc může začít projevovat.

Jakmile nemoc vypukne projeví se následující příznaky. Zvýšená horečka, bolest hlavy, únava, nechutenství, zimnice. Později se přidává i nesnesitelná bolest břicha a také zvětšení jater a sleziny. Občas se může objevit vnitřní krvácení a zánět žlučníku. Při tomto infekčním onemocnění netrpíte průjmem, ale zácpou. Smutnou zprávou také je, že se infekce stává čím dál odolnější vůči podání antibiotik. V mnoha případech se může stát, že se přistupuje až k chirurgickému zákroku, aby se problém vyřešil.

Naštěstí existuje očkování. To vás bude chránit proti chytnutí této zákeřné nemoci. Jediné co proto musíte udělat, je dojít za svým praktickým lékařem nejdéle 14 dní před odjezdem do země, do které se doporučuje toto očkování podstoupit. Cena očkování se pohybuje kolem 1000 Korun. Jedna dávka očkování vám vydrží tři roky. I přesto, že budete očkováni, nezapomínejte na základní hygienická pravidla a prevenci!

Vodu nikdy nepijte z kohoutku, ale vždy si kupte balenou. Ideálně tu sycenou. Jezte jen tepelně upravená jídla a vlastnoručně oloupané ovoce. Balenou vodou byste měli omývat i ovoce, které si koupíte někde na egyptském trhu. Odpusťte si na dovolené kostky ledu. Voda je sice zmrazená, ale ne převařená. Zde se infekce může snadno ukrývat. Do kabelky nebo kapsy si přibalte antibakteriální gel nebo ubrousky.

Foto: Shutterstock.com

 

Místo pro vaše názory