Brzy začne zima a sníh na sebe nenechá dlouho čekat. Podle toho také reaguje okolní příroda. Voda začne zamrzat a začnou se tvořit unikátní ledové plochy, které se v magicky bílé sněhové pokrývce budou vyjímat. Jedním takovým zajímavým úkazem jsou každoročně tvořené ledopády. V jiném ročním období brtnické ledopády ani vidět nemůžete, tak si nezapomeňte do kalendáře vyznačit poznámku a vyrazit hned, jak roztaje první sníh a napadne další.
Ledopády se nacházejí v blízkosti obce Brtníky. Výlet můžete spojit i s procházkou na rozhlednu Vlčí hora. Tyto ledopády také nevznikají tradičním způsobem, jako je zamrzání vody, ale vznikají při roztávání sněhu. Tím, jak se sníh během zimy obnovuje, vznikají větší a větší rampouchy. Díky skalám, na kterých ledopád vzniká, má přírodní úkaz i barevné provedení, a to tím, jak se odplavuje zemina a křemičité písky. Můžete se tak setkat se zelenou až žlutou barvu, která kontrastuje s bílo-průhlednou vodou.
Brtnické ledopády nejsou jediné, na které můžete narazit. V okolí potoka se můžete setkat až s deseti dalšími ledopády. Každý je svým způsobem jedinečný. Například ledopád Opona dosahuje výšky až osm metrů a pyšní se barvou do oranžova, za to ledopád Vlčí stěna dosahuje sice jen 2 metrů, ale zamrzá v celé své šírce 30 metrů. Pokud chcete vidět opravdový klenot celé kaskády, pak se vydejte k ledopádu Velký ledový sloup. Správa národního parku na turistických trasách nainstalovala nové šipky a popisky, takže by se nemělo stát, že byste se po cestě ztratili nebo snad nějaký ledopád vynechali.
Foto: pixabay