Cappadocie: místo tisíce balónů

Autor:

Jedná se o starověké území, která se nachází v Turecku. Je to jedno z těch míst, které vám vezme dech. Představte si, že si ráno přivstanete a sednete si na terasu do měkkých polštářů. V ruce držíte šálek horkého čaje a slunce se pomalu dere na obzor. Ve stejnou chvíli se začnou vznášet k nebi stovky barevných balónů. Není to nádhera a romantika? Nejlepší na tom je, že balony vzlétají každé ráno a vy se i v nich můžete proletět. Avšak je třeba počítat s tím, že v jednom koši může být až 20 lidí. Pokud byste chtěli více soukromí, bude to stát trochu víc peněz.

Zážitek ze shora za to také stojí, protože tento kus země je krásný a vulkanicky členěný. A jak se říká, z výšky je vždycky všechno lepší. Pokud se tedy spokojíte s tím, že vás v koši bude víc, zaplatíte něco kolem 3 tisíc korun za hodinu letu. Jak by se mohlo zdát, tak Cappadocie rozhodně není jen místo známé pro balony, přestože jejich fotografie putují světem v nejrůznějších formách. Oblast je bohatá také na podzemní města a skalní útvary. Kdo viděl Star wars, tak by se na kratičký okamžik mohl cítit jako na planetě Tatooine. Výstižněji to nejde ani popsat.

Ikonickým městem vytesaným do skalních útvarů je Göreme. Vulkanická síla tu zanechala v řádu let skalní útvary různé výšky a rozměrů a lidé do nich dokázali vytesat obyvatelné prostory. Městečko není veliké, ostatně žije tu asi 2000 lidí, takže ho snadno projdete pěšky. Všude je blízko. V městě se také nachází největší skalní muzeum pod širým nebem a také patří na seznam světového dědictví UNESCO. A samozřejmě si nesmíte nechat ujít pohádkové vulkanické komíny.

Cestovní ruch změnil tvář města, neboť na každém rohu najdete hotely, restaurace a nebo obchůdky se suvenýry. Kouzlo se pomalu vytrácí a vás jistě nepřekvapí, že desinace je velmi oblíbená pro japonské turisty. Těžko soudit, jaký měsíc byste se sem měli vydat tak, abyste zde nepotkali další stovky lidí. Avšak pokud se do skalního města vydáte brzy ráno, věřte, že tu budete téměř sami, neboť všichni ostatní jsou přeci v balónech.

Foto: Shutterstock.com