Cenotes: krasové jeskyně s tajemstvím

Autor:

Jestli existuje na světě místo, kde byste se chtěli koupat mnohem více než v azurovém křišťálovém moři, pak jsou to právě tyto jeskyně. Budete si připadat výjimečně, magicky, tajemně a nikdy se vám nebude chtít opouštět prostor těchto krasových jezírek, které vás lákají k jejich prozkoumávání. Okolní zelená flóra dokresluje smysl celé existence tohoto místa. Jako byste byli na skok v pravěku. Mayové věděli, proč jsou tahle místa pro ně posvátná.

Cenotes nejsou jen uzavřené jeskyně, do kterých by nešlo denní světlo. Právě naopak. Sluneční paprsky pronikají skrze díry ve stropu a nasvěcují jezírko do různých barevných kombinací, dle lomu světla. Nemusíte se zde jen koupat. Místo je ideální k potápění a šnorchlování, neboť vody ukrývají nespočet zajímavých živočichů. Říká se, že tyto jezírka byly posvátnou branou do podsvětí. Zdali tomu tak opravdu je, to můžete zjistit při potápění.

Nicméně tyto „brány“ vznikly rozpukáním vápencového podloží po dopadu obřího asteroidu. Zřejmě se jedná o tentýž asteroid, který vyhladil dinosaury. V důsledku nárazu se v podzemí vytvořily spletité cestičky řek a jeskyní. Voda je zde čistá, takže místo bylo vždy zdrojem pitné vody a je tomu i dodnes. Například staří Mayové z vody vyráběli pálenku, zvanou balché, která se rituálně podávala obětem bohů. Většinou mladým pannám. Snad aby jim ulehčila cestu do druhého světa.

Udává se, že na území Yucatánu je takových jezírek přes 8 tisíc. Některá naleznete klidně hned vedle hlavní silnice do města, jiná jsou v nepropustné džungli. Všechny jeskyně stále nejsou prozkoumány, není se čemu divit. Ty hůře přístupné se otevřou jen nebojácným potápěčům. Jiná cesta do jejich nitra totiž nevede.

Díky potápěčům se také nedávno podařilo objevit propojení mezi dvěma jeskyněmi. Mapování prostoru pod vodou jim trvalo dlouhé měsíce. Nyní jsou dva jeskynní komplexy těmi nejdelšími na světě. Měří neuvěřitelných 347 kilometrů. Místu zůstalo jméno po větší z jeskyň a to Sac Actun. Vstup do jeskynního komplexu leží v blízkosti města Tulum. Vám obyčejným smrtelníkům se zřejmě nepodaří prozkoumat celý tento komplex. Můžete ale vyrazit za jinými cenotes, například Gran Cenote, Kaan Luum, Casa Cenote, Chikin Ha, Tajma Ha, Aktun Hen a mnoho jiných.

Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: Lonely Planet, Cenote Finder