Češi přijeli na EXPO 2020 oživit poušť, přivezli déšť zlatých světel

Autor:

Česká výprava přivezla do Spojených arabských emirátů nejvzácnější klenot pouště – vodu. Světelná instalace Zlatý déšť je uměleckým ztvárněním procesu výroby vody ze vzduchu.

Instalaci pro český pavilon vytvořila sklářská a designérská společnost LASVIT, která je partnerem českého pavilonu na výstavě EXPO 2020. Instalace Zlatý déšť je podobně jako stejnojmenná rostlina doslova vrostlá do interiéru pavilonu. Svým tvaroslovím rovněž navazuje na architektonické pojetí domu, jehož součástí jsou viditelné struktury symbolizující tok energie a vody.

„Skleněná instalace má tvar zlatých lián a perfektně doplňuje design celého pavilonu. Jednotlivé ‚stvoly‘ připomínají spletité svazky hadic, které procházejí celým pavilonem a umožňují jeho fungování,“ vysvětluje koncept světelné instalace kreativní ředitel Maxim Velčovský, jenž plastiku ze skla a kovu pro pavilon navrhl.

Plastika pulzující světlem a životem

Český pavilon prezentuje, že dokážeme vyrobit vodu ze vzduchu a nechat rozkvést i poušť. Systém S.A.W.E.R. funguje na principu kondenzace a horký pouštní vzduch přeměňuje na životadárnou tekutinu. Plastika LASVITu pomocí dynamického nasvícení pulzuje světlem a budí dojem, že skrze ni voda stéká do nitra domu.

„Naše firma vždy zastávala filozofii propojování inovací s nejvyšší kvalitou při respektování zásad udržitelnosti, proto jsme hrdým partnerem českého pavilonu na EXPO 2020. Jsem rád, že tentokrát jsme se jako Češi spojili a pomáháme propagovat ve světě něco tak prospěšného a ambiciózního, jako je dar vody do pouště,“ říká generální ředitel společnosti Aleš Stýblo.

Instalace prochází dvěma patry pavilonu a dosahuje výše až šesti metrů. Celková hmotnost činí 1 600 kg. Instalace sestává z desítek skleněných závěsů, které jsou obaleny v pozlaceném opletu, a více než 1000 kusů LED modulů. V součtu bylo na oplet použito přes 800 metrů mosazného pletiva. Barevné ladění instalace koresponduje s hi-tech vybavením pavilonu.

V souznění s přírodou a principy udržitelnosti

Zlatá barva, kterou využívám v instalaci, vychází z funkčního systému zlatavých membrán, na kterých v rámci zařízení S.A.W.E.R. kondenzuje voda. Historicky světové výstavy prezentují vedle technologického pokroku i inovace na poli řemesla, užitého umění a designu.  Mým záměrem bylo dekorativní část expozice složit z čistě technických principů a přístupů. Výsledná kompozice tak sestává ze speciálního kovového opletu, který zvenku chrání komponenty z borosilikátového skla, jež se běžně používá v laboratořích a ve vědeckém výzkumu. Ona dekorativní součást je tedy složena z technických materiálů, povrchů a principů, čímž navazuje na tradiční řemeslné zásady,“ popisuje podstatu vzniku instalace Velčovský.

Lukáš Černý, generální ředitel LASVITu pro oblast Blízkého východu a jihovýchodní Asie, dodává: „Hlavním posláním polečnosti je povznést každého vytvářením jedinečných prostorových zážitků, které pohladí duši každého člověka, který se v prostoru ocitne. Věříme, že naše instalace Zlatý déšť významně přispěje k šíření dobrého jména České republiky, a zejména pak českého sklářství, na mezinárodní scéně.“ LASVIT vytvořil instalaci v duchu tématu EXPO 2020, které zní „Connecting Minds, Creating the Future“.

Organicky působící instalace je designovým zpracováním environmentální tématiky a zároveň propojením tradičního sklářského řemesla s moderními technologiemi. Zlatý déšť je v duchu udržitelnosti a souznění s přírodou vyroben z ekologických materiálů, jako jsou kov a sklo.

Zdroj info: LASVIT
Zdroj foto: LASVIT