Česká města, která se letos vyplatí navštívit

Autor:

Není pochyb o tom, že pandemie nejvíce zasáhla turismus. Jindy obsypané pláže zejí prázdnotou a spousta lidí je stále opatrná a příliš se nehrne na dovolenou do zahraničí. Stejnému úbytku turistů čelí i Česká republika. Pokud tedy letos dovolenou v zahraničí neplánujete, je právě teď ten nejlepší čas, se vydat poznávat místa, která jsou jindy obklopena zahraničními turisty. Stejnou možnost už možná nikdy mít nebudete.

Český Krumlov

Český Krumlov vás v souvislosti úbytku turistů napadne nejspíš jako první. Loňský rok se město rozhodlo kvůli obrovskému množství zájezdových autobusů vybírat poplatky za jejich vjezd. Letos zejí parkoviště prázdnotou. Malé jihočeské město je za normálních okolností tak obsypané turisty, že se jeho návštěva stává až nepříjemnou. Letos tak máte jedinečnou příležitost užít si historického centra zapsaného na seznamu UNESCO bez velkých davů.

V souvislosti s postupným rozvolňováním opatření se samozřejmě i tady začínají objevovat zahraniční turisté, zejména ti z Německa, ale převážně tu uslyšíte češtinu. Na rozdíl od Prahy tu ale nečekejte velké slevy v restauracích, ceny jídla se tu pohybují na stejné úrovni jako před koronou. Pokud máte v plánu v Krumlově zůstat alespoň na víkend, zvažte možnost koupě turistické karty, kde máte v ceně 400 korun na osobu (případně 800 za dva dospělé a až tři děti do 15 let) vstup nejen na zámek, ale i do dvou muzeí, klášterů nebo galerie Egona Schieleho.

Kutná Hora

Podobný osud jako Český Krumlov potkal i středočeskou Kutnou Horu. Její výhodná poloha jen hodinu od Prahy pomohla k tomu, že sem v posledních letech mířilo velké množství zahraničních turistů na jednodenní výlet. Kutnohorský chrám svaté Barbory patří jednoznačně k těm nejkrásnějším českým památkám a po právu je zapsán na seznamu UNESCO. Stejné popularitě se těší i místní kostnice, ve které absenci početných a hlučných skupin turistů oceníte úplně nejvíc. Pro milovníky umění je zase k dispozici třípatrová galerie středočeského kraje GASK umístěná v prostorách bývalé Jezuitské koleje. Opět doporučujeme využít kombinovanou trojvstupenku za 220 korun, která platí do chrámu sv. Barbory, katedrály Nanebevzetí Panny Marie i do kostnice.

Foto: Pixabay – Karlovy Vary

Karlovy Vary

Přemýšlíte co podniknout na prodloužený víkend na začátku července? Co třeba výlet do Karlových Varů? Za normálních okolností je pro cesty do Varů začátek července tabu, tedy pokud zrovna nemíříte na filmový festival. Ten je ale pro letošní rok zrušen a vy tak můžete využít tento atraktivní termín pro návštěvu našich nejznámějších lázní. Nemusíte mít ani strach o ubytování, i na poslední chvíli se dají sehnat volné pokoje a to i přes to, že některé hotely zůstávají kvůli koronaviru úplně zavřené. V Imperialu se tedy sice letos neubytujete, ale třeba slavný hotel Thermal má stále volno.

Město Karlovy Vary si navíc připravilo spoustu akcí, na které se snaží přitáhnout turisty. Získat můžete příspěvek na ubytování až do výše pěti tisíc a zlevnila i cena karlovarské region card, která umožňuje vstup do většiny muzeí, na hrady a zámky v okolí, do bazénů ale také díky ní máte zdarma veřejnou dopravu. Pořídit ji můžete už od 100 korun na dva dny. Za normálních okolností by vás přitom dvoudenní karta vyšla na 650 korun, sleva je tedy opravdu značná. V současnosti se sice opravuje Sadová i Mlýnská kolonáda, ale možností kde se napít blahodárných karlovarských pramenů je stále dost.

Terezín

Stejně jako Kutná Hora i Terezín se stal v posledních letech cílem početných skupin zahraničních turistů, kteří sem přijíždějí na jednodenní výlet z Prahy. Původně vojenská pevnost je dnes symbolem utrpení židovského obyvatelstva za druhé světové války. Památník Terezín, který sloužil jako přestupní stanice, ze které pokračovaly transporty Židů do vyhlazovacích táborů, nabízí rozsáhlé expozice o nacistických táborech na území České republiky – o historii samotné pevnosti nebo muzeum ghetta. Za návštěvu stojí i Magdeburská kasárna nebo bývalé krematorium a židovský hřbitov. Opět se vyplatí pořídit kombinované vstupné do Malé pevnosti, muzea ghetta a Magdeburské kasárny za 220 korun (430 za rodinné vstupné). Návštěva Terezína není zrovna příjemnou kratochvílí, ale je připomenutím důležité historie, na kterou by se nemělo zapomenout.

Foto: Pixabay – Český Krumlov

Praha

Praha napadne asi každého, na našem seznamu ji tak musíme alespoň zmínit. Pokud jste dosud naše hlavní město nenavštívili nebo si jen chcete její návštěvu osvěžit, máte nejvyšší čas. Spolu s otevíráním hranic se sem turisté postupně vracejí, jejich počty sice ani zdaleka nedosahují předchozích let, ale na prázdný Karlův most už si zase musíte trochu přivstat. Kromě toho, že se nebudete muset mačkat mezi davy turistů můžete využít i toho, že spousta restaurací v centru musela zlevnit svojí nabídku. Je ale otázkou, jestli chcete svými penězi podpořit zrovna podniky, které jindy o českého zákazníka nestojí.

Autor: Lenka Gréková, Foto: pixabay