Česká města nabízí zcela novou atmosféru pro návštěvníky

Autor:

Omezení cestování týkající se celého světa mimo jiné znamená, že do Česka nezavítá tolik turistů, jak bývá zvykem. Místa, která se v posledních letech proměnila v pouhé atrakce, tak mohou znovu patřit Čechům, a získat tak nový, opravdový život. Buďte u toho.

Pokud si to jen trochu můžete dovolit, zkuste alespoň v letošním roce brát výlety po Česku jako plnohodnotnou dovolenou. Myslete na podniky, které potřebují podpořit, aby tuto složitou situaci přežily, a nezdráhejte se občas někde zastavit na kávu a dort nebo na oběd. Je také dobré vědět, že pokud si město jen projdete a zase odjedete domů, vlastně mu tím nijak nepomáháte. Už v loňském roce například Český Krumlov výrazně zdražil jednodenní parkování, aby tak přiměl turisty zůstat alespoň na jednu noc. V opačném případě se totiž jen v místních uličkách tvořily davy lidí, které ale městu nepřinášely nic pozitivního.

Nevíte si rady, kam vyrazit, kde se v českých městech ubytovat a podle čeho vlastně „doma“ ubytování vybírat? Mrkněte na portál Invia – málokdo ví, že cestovní agentura neprodává jen zahraniční zájezdy, ale soustředí se také na Česko, a tak tu najdete téměř 1500 různých typů ubytování po celé republice, a to i s recenzemi od reálných zákazníků. Během pár kliknutí tak můžete mít plnohodnotnou náhradu za prodloužený víkend, který byste možná za jiných okolností strávili v Římě či Paříži.

Praha

Kdy jste naposledy byli na Karlově mostě? Kdy jste si užili odbíjení slavného orloje na Staroměstském náměstí? Kdy jste se prošli kolem Pražského hradu a šli si poslechnout Loretu? Teď a v následujících měsících máte jedinečnou šanci užít si tyto Čechům dávno zapomenuté zážitky v klidu. Na místech, která jsou jindy zaplněná turisty totiž teď žádné zájezdové autobusy nepotkáte.

Český Krumlov

Centrum tohoto půvabného města je obvykle plné čínských turistů a vše jim také bývá uzpůsobeno – od čínských nápisů po samostatné cestovní kanceláře. Letos ale bude všechno jinak a slavný krumlovský zámek i jeho okolí tak zase ožijí češtinou. Bude to unikátní podívaná, kterou možná už nikdy jindy nezažijete. Český Krumlov má navíc perfektní polohu, díky níž si užijete i výlety do přírody – Šumava je opravdu nedaleko.

Brno

Při rezervacích termínu na prohlídku slavné vily Tugendhat, kde se odehrávaly české dějiny, ale i kniha a film Skleněný pokoj, teď máte výrazně větší šanci ukořistit ten, který se vám hodí nejlépe. Ale i Brno jako takové stojí za dlouhé procházky. V posledních letech se stala moravská metropole moderním městem s vyhlášenými kavárnami, restauracemi i galeriemi. A kromě toho jen kousek od města je Brněnská přehrada, kde můžete příjemně strávit i opravdu horké dny.

Litomyšl

Historické, a přesto čím dál modernější město. Vydejte se do místního renesančního zámku a v jeho rozkvetlých zahradách obdivujte sochy Olbrama Zoubka. Pro ještě větší dotek současnosti zajděte k minimalistickému kostelu z roku 2010, jehož autorem je architekt Zdeněk Fránek. Pokud jste však spíš fanoušci historie, zaujme vás barokní Kostel Nalezení svatého Kříže ze začátku 18. století.

Foto: pixabay