Česko má novou naučnou stezku. Turisty provede krásami Českého krasu

Autor:

Chráněná krajinná oblast Český kras nabízí pro turisty nejen krásnou přírodu, ale také příběhy velkých lomů. Nová naučná stezka je tak propojí.

Stezka je dlouhá tři kilometry a vede kolem Velké Ameriky až k Trestaneckému lomu. Během procházky se vám přiblíží příroda, ale také získáte informace o historii těžby vápence a nebo rozklíčujete význam pracovního útvaru Mořina. Dozvíte se také o Štole Velké Ameriky, která je domovem pro vzácné netopýry. Na celé trase naleznete 11 naučných panelů a interaktivních prvků. Tyto tabule navíc působí velmi autenticky, protože jsou vyrobeny z kolejnic a tvarovaného drátu.

Stezka navíc zavede na nově zpřístupněná místa lomu Velká Amerika, kam po celý rok jezdí nespočet turistů nejen z Česka. Doporučujeme tedy vyrazit prozkoumat naučnou stezku mimo letní sezonu, kdy u Ameriky není ani kam zaparkovat.

„Neméně důležitou součástí stezky jsou i informace o nedávné minulosti tohoto území – především o nespravedlivém utrpení mnoha politických vězňů, kteří v letech 1949 až 1953 v Trestaneckém lomu za nelidských podmínek pracovali. Součástí stezky je proto i pietní zastavení u památníku politickým vězňům,“ uvedla Hana Hofmeisterová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Zdroj informací: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Foto: Ondřej Šponiar