Cesta do exotiky se neobejde bez očkování

Autor:

Evropu jste už procestovali, ale cestovatelské ambice jsou mnohem vyšší? Rádi byste procestovali i vzdálenější destinace? Poznávat cizí kultury a pamětihodnosti je dobrý nápad. V takovém případě ale nesmíte zapomenout na jednu věc – očkování. Možná právě započne honba vyhledávání na internetu, ale na každé stránce píší něco jiného a vám z toho začne brzy jít hlava kolem.

K lékaři i do specializovaného centra

Většinou vám problém pomůže vyřešit váš obvodní lékař, avšak větší jistotu budete mít, když navštívíte centra Očkovací a cestovní medicíny. Avšak nebuďte bláhoví, očkovat byste se měli minimálně 3 měsíce před odletem, rozhodně to není záležitost zde dne na den. Pokud jste cestu dostali třeba darem, je lepší i tak navštívit lékaře, než se na to vykašlat, mohli byste pak trpce litovat.

Při zkoumání vysněné země, se nezapomeňte také podívat, jaké nemoci se v dané zemi vyskytují, abyste měli alespoň základní představu, jaké očkování budete potřebovat. V některých zemích, kde se nemoci vyskytuji, očkování není povinné, avšak důrazně doporučujeme, abyste se alespoň preventivně očkovat nechali. Raději, když nemoc nedostane, než abyste s jejím vyléčením bojovali dalšíh několik týdnů po návratu. Štěstí přeje připraveným.

Prevence nade vše

Pokud se očkovat necháte, zvyšujete šanci, že se nemoci vyhnete. Dodržovat byste měli pár základních věcí, které ochranu budou dále zvyšovat. Vždy byste s sebou měli mít dezinfekční přípravky. Ty na bázi alkoholu zajišťují čistotu rukou, aniž byste si je museli mýt vodou a mýdlem. Jsou velice účinné, neboť ničí viry a bakterie. Doporučujeme je používat všude, kde si nemůže ruce umýt. Na druhou stranu v méně vyspělých zemích, kde si sice ruce umyjete, byste i tak měli dezinfekci použít a to preventivně. Pokud by voda byla kontaminovaná, vyhnete se tak nepříjemným infekcím a průjmům. Ruce si očistěte vždy před každým jídlem, po použití toalety, a nebo dotýkáte-li se vozíků a různých věcí v obchodě nebo na tržišti.

Moskytiéry vám pomohou zejména v tropických oblastech. Komáři zde bývají často infikováni různými nemocemi. Některé hotely bývají už vybavené, ale vždy si zkontrolujte, jestli vaše moskytiéra je v dobrém stavu, neboť komár, který přenáší malárii, je mnohem menší než ten náš český. Je pro něj snadné se dostat skrz zábranu. Pokud zjistíte závady, informujte o tom personál hotelu, popřípadě se snažte díru zašít sami.

Jestli se chystáte na dobrodružnou výpravu do džungle, je v hodné si koupit moskytiéru na hlavu. Dá se snadno přehodit přes klobouk nebo kšiltovku, zabrání tak nevítaným hostům dostat se dovnitř. Nezapomeňte si sebou přibalit i různé repelenty, kterých je na našem trhu opravdu spousta. Vždy si přečtěte, jak se daný repelent používá. Někdy ho stačí nastříkat na pokožku, jindy se může dát i na oblečení. Některé jsou dlouhotrvající a jiné vydrží jen pár hodin.

Dehydratace je velkým nepřítelem, a to obzvlášť v tropických oblastech. Zanedlouho se vám může udělat špatně a problém je na světě. Doporučujeme kamkoli sebou nosit lahev vody, nezabere tolik místa a bude vám skvělým a vítaným parťákem v časech, kdy se vám budou potit i spoďáry. Vodu nenapouštějte z kohoutku, a to zejméne v zemích třetího světa, nikdy nevíte jestli je voda kontaminovaná nebo čistá. Ve vodě se mohou pohybovat i bakterie, na které náš evropský organismus není zvyklý, snadno byste si mohli přivolat nevítaný průjem. Vodu kupujte vždy balenou v supermarketu.

Jako poslední byste při svých cestách za exotikou mohli ocenit nějaký balíček základních léků, které vám pomohou přežít, než se dostanete do lékařské péče. Jedná se o balíček první pomoci. Patří do něj například náplasti – těch nikdy není dost, dále pak chladící sprej, hojivý krém, dezinfekční prostředky na zranění, tobolky proti průjmu, rehydratační roztok a mnoho dalších. S doplněním balíčku vám pomohou i v lékárně.

Foto: Pixabay