Cestovaní do Austrálie za koalou

Autor:

Přestože všichni víte, že národním zvířetem Austrálie je klokan. Existuje ještě jeden tvor, který neodmyslitelně patří k Austrálii. Je to velmi mazlivý, roztomilý a lenošivý medvídek koala. V přírodě jsou vzácní, odhaduje se, že ve volné přírodě jich žije kolem 100 tisíc koal. Jistě víte, že také existují místa, kde si můžete koalu pochovat, vyfotit se s ní i ji pohladit. Vyjde vás to na nemalý balík peněz. Za zážitek to ale rozhodně stojí.

Austrálie se dělí na několik oblastí. V každé oblasti se dodržují jiná zákonná opatření na ochranu koal. Z toho lze chápat, že každá oblast má svá pravidla pro styk návštěvníků s koaly. Někde se jich nemůžete ani dotknout, jinde si ji snadno pochováte. Nejvíce turistů míří právě do hlavního města Sydney. Zde se nachází Wild Life Park přímo v centru města. Za návštěvu koal zaplatíte 35 australských dolarů a další 25 pokud se s nimi chcete pomazlit nebo vyfotit. Za snídani bezprostřední blízkosti koalů zaplatíte 55 australských dolarů, jedná se o jedinečný zážitek.

Na okraji Sydney se nachází další park, ve kterém je přístup ke koalům snazší, avšak také dražší. V Symbio Wildlife Park zaplatíte 35 australských dolarů, pokud byste si chtěli připlatit za chování a focení může to být klidně o 50 víc. Na druhou stranu v tomto parku se můžete setkat i s jinými zvířátky, ke kterým můžete být blíž a třeba je i nakrmit, například s lemury, klokany, surikaty nebo i červenou pandou.

Dalším místem, kam vyráží mnoho turistů je Port Macquarie. Je to záchranná stanice, nebo také zvaná nemocnice pro koaly a starají se tu o více jak 100 koal. Pro veřejnost tu probíhají zdarma komentované prohlídky, avšak na koaly si nesáhnete. Vydat se pochovat koalu tak můžete například do Lone Pine. Chovají tu přes 120 jedinců. Ale pozor, koaly jsou velice vyčerpané, a tak se mohou „chovat“ jen půl hodiny denně a každý třetí den mají volno od lidí. Vzhledem k tomu, že se výhradně živí eukalyptovými listy, které obsahuji velice málo živin, nedostávají do svého těla potřebnou energii a tak prospí klidně i 20 hodin. A to i přesto, že jsou schopni spořádat klidně i dvě kila těchto listů. Je třeba si tedy váš zážitek naplánovat dopředu. Za návštěvu zaplatíte 35 australských dolarů, za dalších 20 si koalu můžete poňufat. Další místa, kde se setkáte na vlastní kůži s koalou jsou pak Maru Koala & Animal Park nebo Tropical Zoo.

Při prvním kontaktu vás určitě překvapí jak je tahle chuňatá kulička těžká. Hmotnost dospělých jedinců se pohybuje okolo 15 kilogramů. Koaly mají také dlouhé a silné drápky, které se snadno zaryjí do kůže, a tak se doporučuje při návštěvě mít dlouhý rukáv a nejlépe ještě vrstvené oblečení, pokud ovšem nechcete mít památku na celý život v podobě jizviček na kůži. Pokud se vám nechce vyrazit na nejmenší kontinent světa, pak můžete vyrazit například do Vídně nebo Madridu, kde koaly chovají v zoologických zahradách.

Foto: Shutterstock.com