Cestování na dovolenou autobusem přináší značné výhody

Autor:

Ať už se toto léto chystáte trávit v Česku nebo zahraničí, je třeba si rozmyslet, jak se do destinace dopravíte. Letadlo nabízí rychlý přesun, ne každému však vyhovuje. V případě osobního auta je nutné řešit různé poplatky dálnic a tunelů a dlouhé cesty jsou navíc velmi vyčerpávající. Zlatým kompromisem se pak jeví doprava autobusem.

Autobusem se dostanete jak po krásách našeho rodného kraje, tak i do zahraničí. Možná byste letos rádi objevovali kulturu evropských měst? Nebo raději zvolíte dovolenou u moře, kde najdete vše od odpočinku až po zábavu? Tak jako tak, za vším se dostanete právě autobusem.

Doprava tímto dopravním prostředkem má spoustu kladů, je však třeba si uvědomit i zápory. Není se však čemu divit, každá forma cestování má své pro a proti. Jak je tomu tedy v případě autobusů?

Rychlé odbavení

S autobusy vás nečeká žádné zdlouhavé odbavování a čekání jako na letišti. Stačí prostě přijít včas. Zavazadlo s vámi pojede v nákladním prostoru a při dorazení na místo ho najdete na tom samém místě.

Komfort

Nemusíte se soustředit na řízení, autobus vás odveze na dané místo. Součástí jsou i delegáti, kteří se o vás starají po celou cestu. Většina autobusů má ve standardu i klimatizaci a wifi. Samozřejmostí je většinou občerstvení.

Na delší vzdálenosti je dobré volit autobusy s lepším vybavením. Například se zabudovanou toaletou a polohovacími sedadly s velkým prostorem pro nohy. Sedět v jedné pozici 12 h není opravdu nic příjemného.

Pro ty, co si nedokáží představit život bez kávy, některé autobusy nabízejí i automaty na kávu. A chcete-li se při cestě zabavit notebookem, tabletem či jiným zařízením, budou se vám hodit i zásuvky. Tímto skvělým vybavením vás mile překvapí například přepravce Flixbus.

Cena

Objevování krás po Evropě vyjde nejvýhodněji rozhodně autobusem. Ceny jsou opravdu nízké, a tak zbyde více peněz na zábavu a kulturu. Cenu si vždy můžete ověřit online u jednotlivých přepravců. Pokud chcete ušetřit ještě více, objednávejte jízdenky s velkým předstihem nebo si hlídejte různé výhodné akce.

Velká síť autobusových spojů

Když letíte letadlem, musíte se dostavit na jedno z daných letišť. Autobusy jsou však dostupnější. K dispozici je několik stovek nástupních zastávek, stačí jen najít tu nejbližší. Vše se pohodlně dozvíte na webových stránkách jednotlivých firem.

Jak je to s nevýhodami?

Snad každý někdy slyšel o nehodách, které byly způsobeny právě autobusy. Jak se vyhnout potížím a zajistit si bezpečnou přepravu?

Stáří vozidla – vždy je lepší volit takové přepravní společnosti, které uvádějí stáří svého vozového parku.

Bezpečnostní pásy – od roku 2005 byly do dálkových autobusů povinně zavedeny bezpečnostní pásy. Použivejte je!

Pohodlí – cestování autobusem může být někdy náročné. Na delší trasy rozhodně vybírejte moderní autobusy se zvýšeným komfortem.

Doba cestování – zatímco letadlem se na dané místo dostanete třeba už za hodinu, autobusem můžete cesta zabrat i 12 h.

Široká síť destinací

Díky autobusům můžete postupně objevovat opravdu celou Evropu.

Evropská města – chcete si užít romantiku? Paříž, Řím nebo Benátky patří mezi klasiky. Navštívit však můžete i další krásná města, která jsou plná kultury, zábavy a úžasné gastronomie.

Česko – v naší rodné zemi je neustále co objevovat. A co víc, nemusíte nic zařizovat, ani znát cizí jazyky.

Hory – dovolená na horách není omezená jen na zimu. Pro ty, co mají rádi pěší turistiku, jsou evropské hory rájem. Vysoké tatry nebo Alpy jsou v létě prostě nádherné.

Dovolená u moře – jestli má naše země nějakou chybu, pak je to absence moře, a tak je třeba mu jet naproti. Taková dovolená v Itálii je vhodnou volbou například pro rodiny s dětmi. Vycestovat autobusem můžete i do Španělska, Francie, Chorvatska, Bulharska či Řecka.

Zdroj informací: Myšlenky autorky textu
Zdroj foto: Pixabay