Cestování na vlastní pěst nebo s cestovkou? Prozradíme vám výhody i nevýhody

Autor:

Občas chcete někam vyrazit, někam do teplých krajin, ale nemůžete se rozhodnout jestli pojedete sami nebo si na to vezmete nějakou cestovku? Tak tenhle článek je přesně pro vás. Poradíme vám ve vašem rozhodování. Každý člověk je jiný a každý si troufne na něco jiného, ale při bližším zkoumání uvidíte, že přeci jen jedna z těch variant je o něco lepší nebo ne? Na to už si musíte odpovědět sami.

Cestovní kancelář

Stačí rozkliknout nějakou CK na internetu a už můžete listovat v nepřeberném množství dovolených. To je určitě výhoda. Navíc chcete-li letět například do Řecka a mít all inclusive, tak bez cestovky byste byli úplně na nesmyslných částkách, proto pokud jedete takto na dovolenou k moři volte cestovku. Obzvlášť narazíte-li na last nebo first minute, které jsou velmi zvýhodněné, proto jejich obliba prudce stoupá. Vždy se ale dobře podívejte, co daná nabídka obsahuje. Můžete se totiž snadno stát, že přehlídnete informaci například, že dovolená je bez jídla. To bude mít na váš rozpočet neblahý vliv, protože bez kuchyňky si těžko sami uvaříte a budete se muset stravovat venku.

Stejně tak pro někoho do nevýhod patří organizované eurovíkendy. Od počátku, kdy nastoupíte do autobusu nebo letadla máte nalinkované dny v přesném časovém harmonogramu, tudíž nemůžete jít tam, kam chcete a nebo naopak nejít tam, kam nechcete. Užijete si tři nabité dny a až se vrátíte domu budete rádi, že sedíte. Na druhou stranu někomu to třeba vyhovuje, že se nemusí o nic starat a program má také už vymyšlený. Cestovní kancelář byla, je a vždy bude jistota a ve většině případů se na ní můžete spolehnout, obzvlášť letíte-li někam hodně daleko. Plus máte-li nějaký problém váš delegát to vždy vyřeší za vás a vy se mezitím můžete jít opalovat na lehátko.

Cestování na vlastní pěst

Svoboda. Svoboda v rozhodování.

Můžete si sami sledovat levné letenky a k tomu levná ubytování, tak abyste v cílové zemi, co nejméně utratili. Nejlepší je létat s nízkonákladovkami a jen s příručním zavazadlem. To samé jakmile do země či města dorazíte, může si vytvořit svůj vlastní itinerář cesty a procházkování. Nemusíte otráveně hledět na obrazy v muzeu, zatímco vaše mysl běhá po obchodech. Můžete cestovat po celém světě za levno a stejně tak i bydlet, je jen na vás, jak moc času věnujete hledání výhodných cen. Nevýhoda se může o své slovo přihlásit v momentě, kdy se něco ve městě nebo zemi stane. Musíte se spolehnout sami na sebe. Nemůžete na nikoho nic delegovat, aby to zařídil nebo vyřídil za vás. To může být pro neprůbojné nebo stydlivé osobnosti trošku problém, ale na druhou stranu, když se jedná o vás, vždycky se člověk přemůže. Přece si nenecháte líbit, že vás třeba někdo okradl.

Výhodou cestování bez cestovky je také to, že nemusíte bydlet v hotelech, které bývají většinou drahé. Můžete si vybrat obyčejné hostely a nebo najít skvělý kamrlík přes airbnb. A co teprve couchsurfing, kdy za ubytování neplatíte nic? Hned jste ušetřili na jedné položce. Cestování na vlastní pěst je také super v tom, že pokud jste flexibilní, můžete odletět třeba hned zítra. Nemusíte si výlet do zahraničí nebo na zahraniční dovolenou plánovat dlouho dopředu, kdy nevíte, jestli opravdu budete mít dovolenou a nebo jestli zrovna nebudete nemocní.

Jak vidíte oba typy cestování mají něco do sebe a je jen na vás, pro co se rozhodnete a co vám bude více vyhovovat. Někdo prostě nemá čas plánovat a trávit hodiny po večerech, aby vybral něco levného a tak se svěří do rukou cestovní kanceláře. Na tom přeci není nic špatného. Obzvlášť chce-li si člověk opravdu odpočinout a nemuset nic řešit. Život dospěláka je občas opravdu na nic a člověk rád vypne u bazénu nebo u moře s drinkem v ruce.

Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: invia, blues style, vlastní zkušenost