Není nic lepšího, než když máte vše na jednom místě, a tak jsem se rozhodla vás provést Středočeským krajem. Uceleně a přehledně. Čeká na vás několik cestovatelský dílů ze vše krajů České republiky, v nichž najdete souhrn všeho, co byste měli nebo mohli navštívit pokaždé, když budete chtít na výlet, ale nebudete vědět kam, stačí se podívat na naše stránky. Výletování není nikdy dost a vaše drahé polovičky, nebo i děti vám jistě poděkuji. Každému kraji budou věnovány tři díly, které budou vždy členěny na hrady a zámky, na města a na přírodní památky a jiné zajímavosti.
O jednotlivých hradech, zámcích či městech, kde jsme už byli, nebo je to na našem cestovatelském plánu, vám budeme vždy psát samostatný článek na tom se nic nemění, takže se nemusíte bát, že budete ochuzeni o naše vtipné zážitky a komentáře z cest.
Dnes, jak už název vypovídá, se podíváme na zoubek středočeskému kraji, přesněji některým jeho hradům a zámkům, které za to stojí navštívit.
Byl by až hřích na první příčku nenapsat Karlštejn. A tak tu máme první hrad a tím je právě Karlštejn. Hrad se nachází cca 30 km na jihovýchod od Prahy. Byl vystavěn v roce 1348 a sloužil jako rezidenční sídlo římského císaře a českého krále Karla IV. V pozdějších letech se na hradě uschovávaly korunovační klenoty. Dnes už tam nenaleznete ani klenoty ani Karla. Přesto je hrad velice populární a každou sezónu čítá milionovou návštěvnost nejen českých ale i zahraničních turistů. Pokud byste se rádi vyhnuli dlouhým frontám, je dobré hrad navštívit v týdnu. Počátek listopadu se mění jeho návštěvní doba, proto si vždy před cestou zkontrolujte jestli je otevřeno. Pod hradem se nachází mnoho restaurací a obchůdků se suvenýry, parkovat můžete na několika místech, dokonce i kousek od hradu.
Zůstaneme-li ještě na této světové straně za zmíňku stojí i hrad Křivoklát. Tento hrad se právem řadí mezi nejstarší a nejvýznamnější středověké hrady. Na hradě se točilo spousta českých známých filmů jako jsou Tři veteráni, Jak se budí princezny, Třetí princ a z těch zahraničně známých například Kletba bratří Grimmů. Přes rok se na hradu odehrává spousta zajímavých historických akcí, od středověkých trhů a jarmarků přes koncerty a divadla. Velmi oblíbenou se stala i zážitková hra Kelleyho žalář. O Křivoklát se opírá i mnoho pověstí, a tak není nic jednoduššího než se sbalit a vydat se za jeho tajemstvími.
Na opačné straně Středočeského kraje, téměř až na jeho hranici, se nachází velmi půvabný zámek Žleby. Nachází se přibližně 7 kilometrů od Čáslavi. Zámek byl vystavěn rodem Lichtenburků již ve 13. století. Za tu dobu až do současnosti se na zámku vystřídalo mnoho vlastníků. Od Karla IV, který jej koupil od Anežky z Landštejna, po knížete Ferdinanta z rodu Auerspergů. Dnes je vlastníkem stát. K zámku náleží rozsáhlý zámecký park o rozloze 24 hektarů. Vstup do parku je na vlastní nebezpečí, takže né, že tam polezete při bouřce.
Další romantickým zámečkem nedaleko Benešova je Konopiště. Kdysi zámek býval hlavním sídlem rakousko-uherského arcivévody Františka Ferdinanda d‘Este, jehož zavraždění v Sarajevu rozpoutalo první kroky k vypuknutí první světové války. Zaparkovat se dá na nedalekém placeném parkovišti. Po svých se dostanete až k zámku a jeho zahradě. Pro romantickou procházku můžete zvolit cestu kolem místního rybníku pod zámkem. Hladové krky si pochutnají na řízku z daňka, které tu chovají, ostatně při procházení kolem restaurace se na ně můžete i podívat. Chudák Bambi. Před tím než se dostanete do zámku procházíte přes příkop, tam dříve pobýval medvěd Kazimír a jeho družka Máša. Dnes tam naleznete už jiného medvěda, ke kterému zámecká správa těžce shání družku, neboť medvěd ušatý je v Evropě poměrně raritou. V prosinci je zámek kompletně uzavřen a první návštěvníky tak přivítá zase až v novém roce.
Daleko na severu, téměř v Mělnickém okrese se tyčí na velké skále hrad, který je opředen zlodušskými pověstmi ale i romantickou aurou. Hovoříme o hradu Kokořín. Hrad byl sídlem loupeživých rytířů a také v něm hledal inspiraci Karel Hynek Mácha. Hrad měl pochmurnou minulost, neboť kvůli rozhodnutí císaře Ferdinanta II, byl označen za tzv. Prokletý hrad, a takové hrady se nesměly udržovat ani opravovat, neboť v opačném případě by znamenali ohrožení císařské moci. Nacházeli se ve většině případů ve výhodných polohách. Od roku 1544 byl uváděn jako pustý, bez majitele. Na jeho zdech se podepsali i husité, kteří jej značně poničili při dobití.
V České republice, možná i v Evropě neexistuje moc hradů, které by byly nerozlučně spjaty tak jako hrad Točník a Žebrák. Jeden bez druhého jakoby neexistoval, pokud vyslovíte jméno jednoho, zákonitě musíte vyslovit i jméno druhého. Menší a také starší Žebrák v nízkém oustruhu, zatím co mladší a královský Točník na kopci, snad jakoby na něj dohlížel a dával pozor. Z Točníku je nádherný výhled do krajiny. Hrady můžete navštívit jen tak, a nebo si počkat, až se bude dít nějaká zajímavá rekonstrukce bitvy středověkých rytířů. Stejně tak se tu každoročně konají historické slavnosti. Oba hrady je možno navštívit od dubna do září. Ostatní měsíce jen po domluvě se správou hradu. S oběma hrady je velice úzce spjat Václav IV.
Při sjezdu z dálnice D4, nedaleko Prahy se můžete zastavit na prohlídku zámku Dobříš. Ne nadarmo se na tomto zámku koná spousta svateb, nejen díky krásnému anglickému a francouzskému parku ale i barokním vnitřním prostorách. Stejně tak jako park tak i zámek je přístupný pro veřejnost bez vstupného. V zámku se celoročně konají různorodé akce. Stejně tak si jej vyhledává zahraniční filmová produkce, točily se zde například filmy Princ a já 2, Immortal, Jack Rozparovač nebo i Rytíři ze Šanghaje. Velké plus je i zámecká restaurace, kde si pravdu pochutná každý za dobrou cenu.
Zámek Liblice se nachází v okrese Mělník. Zdejší je znají pod přezdívkou Barokní perla. Zámek se stavěl v období 1699 -1706. Postaven byl na přání hraběte Arnošta Josefa Pachta z Rájova. Architektonicky se na návrhu podílel slavný architekt Giovanni Battista Alliprandi. V roce 2007 zámek prodělal rozsáhlou rekonstrukci, díky které se zámek proměnil v moderní a konferenční a vzdělávací centrum, stylový zámecký hotel s historii a a relaxační centrum. Není zámek jako zámek, co ?
A to je pro dnešek vše. Samozřejmě toto není celý výčet všech hradů a zámků v zmíněném kraji, ale jen několik z nich, které jsem vybrala. Ostatně každému se líbí trochu něco jiného. V příštím díle se podíváme na města středočeského kraje, které stojí za návštěvu.
Foto: pixabay