Rumunsko je vždy správná volba. Je poměrně blízko a nabízí úplně vše pro každého. Špičaté velehory, zelené kopečky, lesy, jezera, ohromné množství hradů, rušný život hlavního města a také moře. Je to jen na vás, co preferujete, ale jedním si jisti být můžete – v Rumunsku to najdete a tato země plná kontrastu vás uchvátí. Kam se tedy vydat?
1. den Kluž Napoka a Brašov
Do Kluže se dostanete buď letadlem nebo přímým autobusem, který jede z Vídně. Ve městě můžete strávit celé dopoledne a kochat se památkami. Pak si vyzvedněte auto, protože bez něj se v Rumunsku skoro nikam nedostanete, a můžete vyrazit do Brašova.
Cesta vede skrze vesnice a městečka, takže se můžete kochat výhledy a pozorovat život místních. Pozor! Občas potkáte ve vesnici i koně, které táhnou různé vozíky. Kůň se navíc předjíždí hůř než auto.
2. den hrad Bran, pevnost Rašnov a prohlídka Brašova
Ráno sedněte do auta a vydejte se objevit hrad Bran, který je neodmyslitelně spojen s Drákulou. Nečekejte mucholapku na turisty, hrad je opravdu pěkný a stojí za to. Drákulu vám nikdo nebude cpát na každém kroku.
Cestou z Branu se zastavte na pevnosti Rašnov, z které je hezký výhled na krajinu. V Brašově se můžete kochat historickým centrem, sochami a kostely. Pokud budete mít hezké počasí tak můžete vyjet lanovkou nebo vyjít pěšky na Hollywood hill k písmenům, které dohromady složí nápis Brašov.
3. den Biertan, Sighișoara and Targu Mures
Na zpáteční cestě do Kluže si můžete udělat hned několik zastávek. My jsme se zastavily u krásného kostela v Biertanu. Taky jsme se zastavili v Sighișoara, kde mají krásná dřevěné schodiště a mnoho kostelů. Celé centrum je na vrcholku kopce nad městem, což mě docela překvapilo.
Na oběd se zastavte v na náměstí v Targu Mures. Vybrat si můžete z mnoha restaurací a cukráren. Na hlavním náměstí najdete všechny hlavní památky, třeba sousoší Romula a Rema s vlčicí.
Tipy
Mapy vás dovedou na parkoviště pod pevností Rašnov, kde necháte auto a pak už jen následujete hlavní cestu. Vyvezl by vás tam i vláček, ale cesta trvá jen pár minut, takže je to zbytečné vyhození peněz.Snídejte, obědvejte a klidně i večeřte palacinty, rumunské placky, které mohou mít všemožné náplně.
Země pro milovníky aut a řízení
Top Gear kdysi vyhlásil rumunskou silnici v pohoří Fagaras za tu vůbec nejlepší na světe. Sjeli jsme ji s BMW M3 a musíme souhlasit. A k tomu to nádherné okolí!
Fandové do pořádných aut a motorek se sjíždí na proslulou silnici plnou zatáček, aby si ji obklopeni panenskou přírodou nerušeně projeli!
Stojí to za to? Určitě!
Chcete mít jasno, co vás v prostředí Transfagarasanu, Transylvánie a Drákulova hradu čeká? Malou ochutnávku najdete ve videu!
Chcete moře? Mamaia je perfektní
Letovisko Mamaia, které leží na pobřeží Černého moře je považována za nejoblíbenější letovisko v celém Rumunsku. Mamaia byla založena v roce 1906 a je nejstarším rekreačním střediskem na rumunském pobřeží. Výraz Mamaia ostatně znamená v dětské řeči babička. Nachází se severo – východně od města Constanta. Mamaia se rozkládá na 8 km délky a pouze 300 m šířky mezi Černým mořem a jezerem Siutghiol. Sezóna zde probíhá od poloviny června do září. Průměrné teploty v tomto ročním období se v letovisku pohybují kolem cca 30 stupňů celsia. Mamaia je letoviskem, které je určené opravdu pro každého. Každý si zde může vybrat to, co potřebuje pro ideální dovolenou. Je místem relaxu a odpočinku, ale naproti tomu je zde i mnoho atrakcí určených k zabavení každého návštěvníka.
Foto: Shutterstock.com