Čína si chce postavit svůj vlastní Yellowstonský park

Autor:

Je všeobecný fakt, že Číňané rádi kopírují světové památky. Naposledy si vystavěli svůj Čínský Krumlov. Škoda jen, že to neulevilo od turistů v tom našem Českém. Tentokrát je to ještě enormnější projekt. Země by ráda co nejdříve vystavěla svůj vlastní národní parkový systém a zaměřila se tím na vyčlenění půdy v Tibetské náhorní plošině, která nápadně připomíná Yellowstonský národní park.

Čínští zástupci navštívili americký Yellowston a Yosemite, aby si vše pořádně prohlédli a zdokumentovali. Následně se v srpnu spojili s vědci z USA a dalších zemí, aby společně vytvořili ojedinělý projekt na vytvoření jednotného systému parků. To vše probíhalo v hlavním městě provincie Čching-chaj.

Ekolog ze Stanfordu je projektem nadšený, dle něj je to důležitý úkol vytvořit něco nového a seriózního jako ochranu biologické rozmanitosti a přírodního dědictví Číny. Budoucí park by se měl nalézat v oblasti západní Číny hned vedle Tibetu, avšak v oblasti také žije více jak 128 tisíc čínských obyvatel, včetně Tibeťanů. Mohl by se tak naskytnout problém, jak jistě víte, Číňané a Tibeťané nemají mezi sebou zrovna přátelské vztahy.

Foto: pixabay