Čína zrušila zákaz skupinových zájezdů do 78 zemí, týká se to i Česka

Autor:

Zákaz pořádání skupinových zájezdů zavedla Čína v době pandemie covidu-19. Kromě České republiky se týkal třeba Japonska, USA, Austrálie nebo sousedního Slovenska. Tento zákaz byl nyní zrušen s okamžitou platností, jak oznámilo čínské ministerstvo kultury a cestovního ruchu.

Čína již dříve v tomto roce umožnila pořádat skupinové zájezdy do 60 zemí, nyní se zrušení opatření dotkne dalších 78. Před vypuknutím pandemie v roce 2019 byla Čína největším trhem pasivního, tedy výjezdového cestovního ruchu na světě, List China Daily s odkazem na čínský statistický úřad uvedl, že Číňané podnikli v roce 2019 do zahraničí až 169 milionů cest.

Turisté z Číny také v zahraničí utráceli více než turisté z jakékoliv jiné země. Podle agentury Reuters utratili v roce 2019 dohromady 255 miliard dolarů (cca 5,6 bilionu korun), z toho skupinové zájezdy se na této částce podílely až z 60 procent. Absence čínských turistů po vypuknutí pandemie tak citelně zasáhla spoustu podnikatelů v cestovním ruchu po celém světě.

Nové zrušení zákazu se týká mimo jiné Německa, Velké Británie, Polska, Turecka, Mexika, Indie nebo Jižní Korey. Dříve v letošním roce už Čína povolila zájezdy do Thajska, Argentiny, Nepálu, Francie, Portugalska, Brazílie, ale také do Ruska nebo na Kubu. V seznamu naopak chybí například Kanada, která má v poslední době s Čínou napjaté vztahy. Přístup ke schvalování přitom Čína nijak nevysvětlila. Podle analytiků potřebovaly více času na schválení právě takové země, se kterými má Čína v současnosti napjatější politické nebo obchodní vztahy, uvádí agentura Reuters.

Jak toto uvolnění nejen českému turismu pomůže, ukáže až čas. V červenci letošního roku byly mezinárodní lety do Číny a z Číny na pouhých 53 procentech oproti roku 2019. Otázkou je i znovuzavedení přímého leteckého spoje mezi Prahou a Čínou. Než se jejich provoz v roce 2020 (vlivem pandemie) zastavil, lítaly do Prahy tři čínské aerolinky: z Pekingu, Šanghaje a jihozápadního města Čheng-tu. Ani jedna linka zatím obnovena nebyla.

Zdroj info: Čínské ministerstvo kultury a cestovního ruchu
Zdroj foto: Pixabay