Cinque Terre: chlouba Ligurské riviéry

Autor:

V překladu jednoduše pět vesnic. Vesnice, které jsou nebezpečně posazené na krátkém úseku útesů. V posledních letech se oblast těší velké oblíbenosti mezi turisty, a to zejména Brity, Němci a Američany. Všem turistům většinou stačí jen batůžek na zádech a pevná obuv. Ostatně co víc byste si sebou chtěli brát. Bohužel jak to tak bývá, přemíra turistů se podepsala i na tuto oblast. Naštěstí se s tím snaží velmi účinně bojovat.

Po příjezdu do oblasti je vhodné vyhledat turistickou kancelář a nasbírat potřebné plánky, jízdní řády a jiné letáčky, které vás navedou na nejoblíbenější místa, pokud jste tedy doma nestrávili nezbytnou dobu studováním oblasti. Nicméně informační centrály naleznete na každé vlakové stanici. Stejně tak pokud se budete chtít vydat na hlavní pobřežní cestu, budete si muset koupit lístek, pod označení Cinque Terre Card. Tato vstupenka vás prakticky opravňuje ke vstupu na pobřeží a také využití městské hromadné dopravy bez dodatečných nákladů.

Úsek pobřeží Cinque Terre je národní park a chráněná mořská oblast, která je zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Od té doby úřad pro správu parku zahájil dlouhodobý projekt na oživení zemědělských postupů za charakteristickými svahovými terasami, avšak mnohé z nich upadly. Úřad se také zaměřuje na udržitelnou úroveň cestovního ruchu a zachování charakteru a krásy regionu. Navzdory množství turistů, které každoročně stoupá, se jim to zatím daří až obdivuhodně. Vidět to můžete například na nejnavštěvovanějším náměstí. Nejen restaurace, ale i ubytování mají veselou a přátelskou atmosféru. Jakoby si byli všichni rovni.

Do Cinque Terre patří tyto obce Monteresso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore. Pojďme se nyní podívat, co jednotlivé vesnice skrývají zajímavého. Jako první se podíváme na Monteresso. Z celé pětice půjde zřejmě o nejznámější místo. Obec se také těší velké historii jako letní destinace. Také se tu nachází nejvíce pláží, zejména těch oblázkových, najdou se tak placené úseky, ale také úseky kam můžete přijít chytat bronz zcela zdarma, avšak je třeba počítat s větším množstvím těl, která dychtí po bronzu. Naopak Vernazza je krásný malebný přístav. Pokud máte rádi čerstvé ryby právě vylovené z moře, zamiřte určitě sem. Na malém náměstí naleznete ty nejlepší restaurace. Na chytání bronzu to tady asi moc nebude. Nicméně atmosféra je tu taková, jaká bývá v přímořských oblastech. Prostě jen pohoda a klid. Všude kolem sebe uvidíte bezstarostné tváře místních obyvatel, jak s i užívají další sluneční den.

Vydáte-li se do Corniglia zažijete ojedinělý zážitek, neboť se jako jediná nachází ve vyšší nadmořské výšce. Čeká vás strmé stoupání, pokud se k obci vydáte pěšky. Celý barevný kopec, díky stavbám působí zdálky velmi pěkně a stojí za hřích si jej takto nevyfotit. V úzkých uličkách vás pak překvapí veselé děti, které si tam hrají. Všichni chodci končí v obchůdku Alimentari, na jehož terase se ukrývá nádherný výhled z vrcholu ostrohu. Nachází se zde také dlouhá oblázková pláž. Pokud chcete zažít trošku modernější prostředí pak se vydejte do Manaroly. Nachází se zde skalnatá zátoka, kterou často navštěvují především plavci. Narazit se tu ale dá také na spoustu letních barů a restaurací s výhledem na moře. Jestli se chcete trochu ochladit ve stínu pak se vydejte do místního parku, který se nachází směrem ke Corniglie. Dá se tu jen tak sedět a relaxovat. Jako poslední stojí za zastávku i Riomaggiore. Podél železnice směrem k přístavu vede pěší stezka, takže si vše můžete krásně projít a dojdete tak až do srdce města, kde vás překvapí vysoké pestrobarevné domy, které se sbíhají od moře do kopce.

Foto: Shutterstock, Pixabay