Co byste měli vědět, než vyrazíte do Egypta

Autor:

Vyrazit do neznámé země, znamená mnohem víc, než si jen vyměnit ty správné peníze a zařídit si víza. Měli byste znát i základní informace, které vám pomohou se lépe orientovat ve zvyklostech dané země a ušetří tak nemalé problémy. Zejména při cestě do Egypta byste měli věděl pár věcí.

Bezpečnost

Každého hned napadne, je-li Egypt opravdu bezpečným místem pro cestování? Odpověď zní ano. Sice má nějaké problémy kvůli terorismu, ostatně všichni máme ještě v živé v paměti události na egyptské pláži, avšak nutno si uvědomit, že takové problémy vás mohou potkat kdykoliv a kdekoliv jinde na světě. Žádná destinace ani země nezajistí nikdy 100 % bezpečnosti pro turisty. Přesto je vhodné se informovat o daném místě více, protože vy sami si vybíráte, kam chcete jet, a tak při výběru hotelu dbejte na informovanost. Pokud jsou zrovna v oblasti nepokoje, určitě tam nejezděte. Kriminalita je v zemi nízká, ale je třeba si své věci – tak jako jinde – hlídat. Drobné krádeže tak nejsou výjimkou.

Peníze

Výhodněji vám vyjde pokud si na dovolenou směníte české peníze na dolary. V některých místech berou i eura, ale kurz je poměrně jiný než vůči dolaru. Navíc s dolary máte jistotu, že zaplatíte všude. Nutno podotknout, že pokud se rozhodnete strávit celou dovolenou v hotelu, nebudete ani potřebovat měnit dolary za egyptskou libru. Na trzích si trošku připlatíte, ale není to výrazný rozdíl – jestli platíte dolarem nebo egyptskou librou. Pokud přeci jen chcete měnit, tak ne v hotelu – mívají nevýhodné kurzy. Nezapomeňte také na to, pokud měníte peníze, nechejte si doklad. Ten budete potřebovat při zpětné výměně peněz, které vám zbydou. Vyvážet egyptskou libru ze země je zakázané.

Počasí

Nikdy nejezděte do Egypta v létě, pokud se tedy nechcete uvařit. Obecně se nedoporučuje cestovat od konce května do začátku září. Teploty dosahují vysokých stupňů a tolik potřebný stín je téměř nedostatkovým zboží. Při výletech na Saharu nebo na pyramidy se opravdu uvaříte. Vzduch je také poměrně suchý. Pro Evropany prostě nic, co by chtěli zažít. Raději do země vyrazte až na podzim nebo zimu, kdy jsou teploty už přijatelnější – nebojte, že byste se snad neopálili.

Foto: pixabay – bazar

Káhira

Pokud nejedete na dovolenou zrovna na druhý konec Egypta, pak si připište hlavní město na seznam výletů. Pokud vás odrazují přeplněné ulice lidí a šílená infrastruktura, hoďte to za hlavu. Káhira skrývá mnoho zajímavých historických budov a hlavně nutností je navštívení také egyptského muzea – pokochat se můžete například poklady z Tutanchamonovy hrobky. Součástí muzea je i park, kde můžete obdivovat rostoucí papyrus. Návštěva místního bazaru je také zážitek – už jen proto, že se jedná o největší bazar v Africe.

Egyptská kuchyně

Jídlo je plné rozmanitých chutí a vůní. Většina zeleniny, čočky a koření pochází přímo z egyptských plání. Nebojte se ochutnat, sice se jedná o jídlo, na které nejsme jako Evropani zvyklí, ale třeba vám zachutná – ostatně já sama jsem si arabskou kuchyni zamilovala. Ochutnat tak můžete například kabab (kousky grilovaného telecího) nebo koftu (válečky z nasekaného jehněčího masa na špejli), tameyu (ve volném překladu falafel), fattu (rýže, velké množství ostrokyselé omačky a maso) nebo baklawu (sladkost z listového těsta a medu).

Mezinárodní jídlo vás čeká na hotelu – avšak nutno podotknout, že k tomuto se váže i druhá věc. Lidé, kteří navštěvují zemi o letní sezóně se často nevyhnou zažívacím problémům. To není vina jídla, ale spíše venkovní teploty, která mnohdy atakuje 40 stupňů, nestíhající klimatizaci v prostorách restaurace a jídlu, které tak čeká na konzumaci několik hodin, než se všichni ubytovaní hosté vystřídají třeba na oběd. Z toho důvodu je také vhodnější cestovat mimo léto, ušetříte si sezení na záchodě.

Zdroj informací: MZV, vlastní zkušenost
Zdroj foto: Pixabay