Co musíte vědět, než vyrazíte do Saudské Arábie

Autor:

Nastal historický okamžik. Poprvé za svou existenci Saudská Arábie oznámila, že otevře své brány pro celý svět. Elektronické vízum bude platit pro 49 států včetně Spojených států. O vízum může požádat každý starší 18 let. Cena se pohybuje kolem 120 dolarů s možností vícenásobného vstupu do země. Setrvat v zemi můžete maximálně 90 dní.

Během posledních dvou let vláda zahájila několik ambiciózních projektů, jako je třeba výstavba zábavního města nebo restaurování památek světového dědictví UNESCO. Očekává se, že do roku 2030 navštíví zemi více jak 100 milionů turistů. To by mělo zvýšit zahraniční i domácí investice do hotelů a celkově cestovního ruchu.

Spolu s touto novinkou asi každého napadne, zda-li je Saudská Arábie bezpečná? Odpověď zní jednoznačně – ano. Avšak je třeba dodržovat tradice a kulturu dané země, do které cestuje, je to stejné jako všude jinde. Buďte ohleduplní k sobě i k lidem kolem sebe. Dobré je si před cestou pročíst cestovní rady.

Možná vás překvapí, že v některých místech objevíte oddělené prostory pro muže a ženy, včetně vchodových dveří. Také byste s ohledem na zemi, ve které se nacházíte měli vyhnout projevů veřejné náklonnosti ke své drahé polovičce. Na vašich fotografiích by se neměli vyskytovat místní obyvatelé, je pro to třeba povolení, jinak tím pácháte trestní čin. Pozor si také dejte na jakýkoli způsob vandalismu, tedy včetně porušení pravidel oblékání. Oblečení by mělo být volné a nemělo by zbytečně upozorňovat na vaše přednosti.

Nezapomeňte, že se země řídí podle svátků, je tak možné, že v době vaší návštěvy budou zavřené obchody, proto si cestu plánujte pečlivě a vyhněte se velkým svátkům. Zapomeňte také na to, že byste si v zemi koupili alkohol. Ten je zakázaný.

Obyvatelé jsou ve směs pohostinní, a tak není neobvyklé, aby vás pozvali domů na čaj nebo nějaké malé jídlo. Výjimkou nejsou ani drobné dary od vašich hostitelů. Nevhodné je takový dar odmítnout. Pokud vás pozvou na jídlo, všechno konzumujte pravou rukou. Pokud budete pozváni do domu, vždy si zujte boty.

Pro místní obyvatele jste záhadou, ale budou rádi, když se budete zajímat o jejich kulturu a život, avšak pozor vyhněte se politickým a náboženským tématům. Pokud se naučíte pár základních pozdravů a zvyků, budou vás lidé vnímat pozitivněji. Pokud na vás někdo zvolá „Marhaban“ (Vítejte), můžete mu odpovědět „Marhabtain.“

Poslední věc. Jestliže budou muži mluvit se saudskou ženou, neměli by zapomínat, že si nebudou třást rukou, pokud to žena neudělá první. Raději se držte opatrnosti a pozdravte ji pouze s rukou na svém srdci a slovy pozdravu.

Saudská Arábie je nádherná země, která skrývá mnoho krásných nejen přírodních památek. Určitě stojí za návštěvu obzvlášť teď, kdy se do ní může dostat prakticky každý cestovatel. Jen nezapomínejte na úctu a vychování. To vše se vám jistě v dobrém vrátí.

Foto: Pixabay