Cyklisti pozor! Nezapomeňte na povinnou výbavu kola

Autor:

Cyklisté by neměli zapomínat na ochranu svého zdraví. Pro tyto účely slouží povinná výbava, která by měla obsahovat důležité prvky jak na kole, tak na samotném těle cyklisty.

Povinná výbava cyklistů je celkem jednoduchá a lidé by se k ní neměli stavět jako k nutnému zlu, neboť kolikrát může zachránit život. Zejména pak při snížené viditelnost na vozovce. Prve se podíváme na jízdní kolo. To musím být opatřeno dvěma na sobě nezávislými účinnými brzdami. Před sezonou je nutné ozkoušet jejich funkčnost v praxi. Pokud bude něco v nepořádku, je nutné to nechat opravit.

Zkontrolovat je nutné i pneumatiky a ráfky. Pro bezpečnost je nutné mít zaslepené konce řídítek, ve většině případů se jedná o zátky nebo rukojeti. Nicméně toto je problém spíše starší kol z druhé ruky, nová kola to mají zaopatřené už z výroby.

Důležitou součástí jsou i odrazky. Ty musí být na kole zde: přední bílá odrazka nad kolem, zadní červená odrazka – pod sedačkou, oranžové odrazky na obou stranách pedálů, oranžová odrazka na paprscích kol, ve zhoršeném počasí je nutné mít i vepředu bílé světlo a vzadu svítilnu s červeným obrysovým světlem. Hodí se i dynamo nebo baterie jako zdroj energie. Do doporučené výbavy patří blatníky, zvonek a krytí řetězu.

Cyklista by rovněž měl mít na sobě bezpečnostní prvky. Nejdůležitějším prvkem je přilba. Tu mají děti do 18 let povinně ze zákona, ale i dospělí by se neměli vyhýbat ochraně hlavy, neb právě ta může leckdy ochránit před fatálním zraněním. Úrazy hlavy patří totiž mezi nejčastější nehody cyklistů, kteří bez dostatečné ochrany končí s doživotními následky. K večeru pak nezapomeňte na reflexní prvky. Držte se pravidla – vidět a být viděn!

Zdroj info: Cyklomania
Zdroj foto: Pixabay