Dendrologická zahrada: Sezona tulipánů je v plném proudu

Autor:

Jarní teploty vyzývají k výletování po České republice. Jedním z takových míst může být i Dendrologická zahrada v pražských Průhonicích.

Dnes je krásný víkendový den, a tak vyrážíme na výlet. Jak se ale zdá, stejný nápad měli i další lidé. Do Průhonic jsme přijeli kolem půl 10 a už byl trochu problém zaparkovat. Pokud můžete, vyrazte na procházku zahradou spíše v týdnu. Někteří řidiči se totiž nebáli zaparkovat i podélně za standardně parkující auta. To ostatním samozřejmě ztížilo pozdější výjezd –⁠ i nám. Sprostá slova většinou nepoužívám, ale když z parkovacího místa musíte vyjíždět na 20krát, neboť se pokaždé posunete o jeden centimetr, je to celkem frustrující. Chápu, každý chce do zahrady, ale neměl by si dělat parkovací plochu z míst, kde je to zakázané. Velká cedule totiž řidiče informuje, aby parkovali pouze na levé straně a nebránili tak provozu…

Co uvidíte v zahradě?

Brzký příjezd nám zajistil, že jsme nemuseli stát velkou frontu u vstupu. Ceník naleznete na internetu. Za dospělého zaplatíte 90 korun a dítě má vstupenku za 50 korun. Plánek zahrady je za poplatek. Nicméně hned u vstupu naleznete velkou ceduli, kterou si snadno můžete vyfotit nebo sledovat v online mapě mobilního telefonu, kde se zrovna nacházíte. My jsme se rozhodli, že se vydáme po jarním okruhu, který měl zhruba 3 kilometry. Samozřejmě jsme po cestě několikrát uhnuli z trasy. Nakonec jsme si tedy pobyt v zahradě prodloužili o ještě jeden okruh.

Do Dendrologické zahrady jsme přijeli především kvůli sezoně tulipánů. Kvetou nejrůznějšími barvami i tvarem okvětních lístků. Samozřejmě nesmíte minout velké záhony plné těchto pestrobarevných rostlin, které jsou vidět už z dálky. V zahradě najdete ještě narcisy a další květenu. Výhodou je, že v záhonech jsou zapíchnuté cedulky, a tak máte možnost se dozvědět o nových názvech rostlin. Při návštěvě se nezapomeňte stavit i na zdejší „Stonehedge“ a nebo se projít kolem velkého rybníku.

Koho po pár kilometrech budou bolet nohy, může dojít až ke zdejší kavárně. Sedět se dá uvnitř i venku. Ceny jsou přívětivé. Kromě kávy nebo domácí limonády si lze vybrat i něco malého k snědku, případně žaludek zaplácnout dortem či výbornou bábovkou. K prodeji mají i několik příchutí zmrzliny.

A ještě rada na závěr! V zahradě strávíte několik hodin, proto byste měli mít pohodlnou obuv, tedy rozhodně ne nové boty, které jste si ještě nestačili pořádně vyšlápnout. Hodí se do batůžku dát lahev vody. No a před odchodem domů se můžete zastavit ve zdejším zahradnictví a pořídit si nějakou venkovní rostlinu.

Zdroj informací: Autorský text; Dendrologická zahrada Průhonice
Zdroj foto: Michaela Rubešová