Transylvánie a upír Vlad je jen slabým odvarem toho, co můžete po světě potkat. Občas se ale může zdát, že budova, která vypadá nenápadně a nikdo by si v tu chvíli ani nepomyslel, že by mohla skrývat tajemství, přesně jedno takové má. Ostatně přesvědčte se sami.
Helsinky
Pokud vyrazíte do města, už předem si vyhledejte na internetu muzeum, do kterého byste rozhodně vkročit nechtěli. Přestože muzeum vypadá velmi obvykle asi jako naše právnická fakulta v Praze. Není. Je celé zamořené pavouky – jedovatými samozřejmě. Tento druh pavouků žije jen v Jižní Americe, a tedy teď už i ve Finsku.
Do dnešního dne se tak nikomu nepodařilo je vyhubit. Skoro se zdá, že osminohý tvorové, kteří nejsou zrovna nejoblíbenějším zvířetem lidí, jsou nesmrtelní. Záhadou je, že se sdružují jen v muzeu a neexpandují do ostatních budovat. Pro zajímavost takový pavouk vydrží bez potravy (i vody) přes 700 dní, dorůstá do dělky 10 centimetrů a múže za život naklást přes 2000 vajíček.
Londýn
Piknik je pro léto velmi oblíbená činnost, avšak po dnešku už se na posezení v trávě v jednom z mnoha londýnských parků budete dívat poněkud jinak. Často totiž budete sedět na smutné až černé historii skryté hluboko v zemi. Ve středověku zasáhl Londýn stejně jako další evropská města mor – nebo také přezdívaný černá smrt. Na mor zemřelo zhruba 15 % obyvatelstva. Úmrtnost byla během týdne tak vysoká, že radní města museli přistoupit k racionálnímu kroku, a to takovému, že na volných plochách města vykopali masové hroby. V té době to byla jediná možnost, jak zabránit dalšímu šíření moru mezi obyvatelstvem. Dnes o několik stovek let později se nad nimi nacházejí travnaté plochy pro piknik a hřiště pro děti.
Indie
Jedná se o zemi, která nemá zrovna tu nejlepší infrastrukturu co se kanalizace týká. A tak, až vyrazíte prozkoumávat daleká a téměř až opuštěná místa v Thárské poušti. Zejména pak chrám Karni Mata, který se nachází v největším státě Indie – Rádžasthánu. Chrám je samozřejmě stále funkční k uctívání bohů, ale také někoho jiného. Turisté zde často hledají ocvícení. Při bližím ohledání místa, si dávejte pozor, kam šlapete.
Narazíte totiž na krysy – údajně jich v chrámu žije přes 20 tisíc a podle místních jsou reinkarnací hinduistických božstev, a tak jakékoli jejich hubení je přísně zakázané. Lidé tomu tak moc věří, že jsou schopni jíst i zbytky, které krysy po sobě zanechají, bohužel si neuvědomují, že takové jídlo může obsahovat nebezpečné nemoci. Inu, ne nadarmo je Indie jednou ze zemí s nejvyšší mírou úmrtnosti na vzteklinu.
Foto: Pixabay