Do Chorvatska letos autobusem. Flixbus posiluje letní spoje k Jadranu

Autor:

Chorvatsko se mezi Čechy stále těší velké popularitě. Díky posíleným autobusovým spojům se k moři pohodlně dostanou i ti z vás, kteří nemohou nebo nechtějí využít vlastní dopravu.

Noční autobusové linky spojí Česko s oblíbenou Istrií, střední Dalmácií a Splitem. Autobusy budou zastavovat také v populárních destinacích ve Slovinsku a Itálii. První letní sezonní linky směřující k jadranskému pobřeží vyrazily už prvního května. Mimo tyto letní spoje budou v provozu také další, celoroční, případně sezonní linky, provozované partnery z dalších zemí. Čeští cestující tak získají skutečně pestrý výběr spojů mířících k moři.

Autobusem na Istrii

Poloostrov Istrie je nejrychlejší variantou, jak se od nás dostat k moři. Istrie přitom není jen Chorvatsko, zahrnuje také Slovinsko nebo Itálii. Do všech třech zemí se autobusem dostanete bez přestupů. Autobusy z pražského Florence budou jezdit pětkrát do týdne, od středy do neděle, a zpátky od čtvrtka do pondělí. Během hlavní sezony, od 23. června do 30. září, bude linka v provozu denně a během letních prázdnin budou na každé lince vypraveny dva autobusy. Odjezd z Prahy-Florenc je plánován na 18:20 a všechny spoje budou nabírat cestující také v Táboře (19:55), Českých Budějovicích (20:55) a Českém Krumlově (21:25). V sousedním Rakousku budou autobusy zastavovat v Linci a Salcburku.

Další zastávkou je slovinské hlavní město Lublaň (příjezd 4:27) a odtud už pak spoje zamíří k moři. Pár minut před šestou hodinou ranní dojedete do italského Terstu, odkud se můžete dostat vlakem třeba do populárních Benátek. Po Terstu následují přímořská městečka ve Slovinsku – Koper (6:29) a Portorož (6:57). Na chorvatské části Istrie jsou plánovány zastávky ve městech Umag (7:29), Poreč (8:15), Rovinj (9:00) a spoje končí v 9:45 v Pule. Celková doba cesty až do Puly je tedy něco přes 15 hodin. Zpátky do Česka budou autobusy odjíždět z Puly přesně v 10 hodin večer, a jejich trasa i zastávky budou totožné. Do Prahy by autobusy měly dorazit druhý den ve 13:55. Cena jízdenek na Istrii začíná na 999 korunách.

Do Rijeky pojedou noční i denní spoje

Pětkrát týdně se cestující od května můžou vydat také na východní pobřeží Istrie, konkrétně do Rijeky a Opatije. Rijeka je přímořským, a hlavně průmyslovým městem, které je dobrým výchozím bodem pro cestu do dalších měst Kvarnerského zálivu, a také se odtud dobře dostanete na přilehlé ostrovy. Opatija je naopak typicky lázeňským typem letoviska. Byla vybudována smetánkou Rakouska-Uherska na konci 19. století a podobnost s obdobnými místy ve střední Evropě je jednoznačná. Dost možná budete váhat, jestli jste v Marianských Lázních nebo na pobřeží Jadranu. Opatija je také skvělým výchozím bodem k výletům do hor pohoří Učka.

Linka do Rijeky je v provozu pětkrát týdně, ve směru z Prahy od čtvrtka do pondělí a zpět od středy do neděle. Během hlavní letní sezony, od 10. června až do 22. září, pojedou autobusy denně. Odjezd z pražského Florence je v 8:50 ráno a do cílové Rijeky autobus dorazí ve 21:35. Tato linka má zastávky ještě ve Vídni, Lublani (18:35) a také v pobřežním letovisku Opatija (21:10). Směrem do Česka vyjíždí autobusy z Rijeky v 7:35 ráno a přes stejné zastávky dorazí do Prahy ve 20:15 večer.

Celoročně jsou v provozu také spoje do Rijeky z Berlína, které nabírají cestující i v Praze na Florenci, a to ve 21:00 hodin. Tato linka staví ve Vídni, slovinském Mariboru (4:40), v chorvatském Záhřebu (6:30) a do Rijeky dorazí v 8:45. Zpět z Rijeky vyráží ve 20:50 a do Prahy přijíždí v 9:30 druhý den. Odtud spoj pokračuje dál do Berlína, se zastávkou na letišti Berlin-Brandenburg (13:40) až na konečnou zastávku Berlín ZOB, kam autobusy dorazí ve 14:20. Jízdenky na denní spoje z Prahy do Rijeky nebo Opatije lze pořídit již od 879 korun. Jízdenka z Prahy do Rijeky nočním spojením přes Záhřeb začíná na 999 korunách.

Do srdce Dalmácie

Další oblíbenou chorvatskou destinací jsou města a resorty podél dalmatského pobřeží. Do populárního Splitu budou autobusy jezdit až do 30. října. Do 24. června je linka v provozu 4 dny v týdnu: z Prahy od čtvrtka do neděle a zpět od pátku do pondělí. V hlavní sezoně, od 24. června do 8. září, budou spoje vypravovány každodenně, a to dokonce dva autobusy. Z Prahy budou odjíždět v 16:50 a pokračovat přes Vídeň, Štýrský Hradec a Maribor až k chorvatskému pobřeží. Tady zastaví ve městě Zadar (v 6:00 ráno), Biograd na Moru (6:35), Pirovac (6:55), Vodice (7:10), Šibenik (7:30), Trogir (8:25) a konečně ve Splitu v 9:05. Zpět do Česka autobusy odjíždí ze Splitu ve 21:15 a do Prahy dorazí ve 13:35. Ceny jízdenek do chorvatských měst začínají na ceně 999 korun.

„Cesta do Chorvatska se od loňského ledna výrazně zjednodušila přistoupením státu do Eurozóny a do Schengenského prostoru. Odpadá tak čekání na hranici a cestující si užijí ničím nepřerušovanou jízdu až do své finální destinace na pobřeží Jaderského moře,“ přibližuje nové možnosti mluvčí FlixBusu Tomáš Beránek. „Istrie, Kvarner i Dalmácie patří k evergreenům české dovolené. Věříme, že naše spojení si najde své věrné příznivce.”

Zdroj info: autorský text, Flixbus tiskové materiály
Zdroj foto: Pixabay