Do Prahy dorazí Tříkrálový průvod. Součástí bude i koncert na Staroměstském náměstí

Autor:

Velkolepá akce na konci vánočního období přitahuje každoročně pozornost tisíců lidí. Tradiční tříkrálový průvod se uskuteční už v pátek 5. ledna 2024 od 15 hodin.

Malou Stranou, přes Karlův most až na Staroměstské náměstí projde průvod v čele s třemi králi na velbloudech. V doprovodu bubeníků, trubačů a mnoha kostýmovaných dobových postav připomene legendu o putování tří mudrců do Betléma za nově narozeným Ježíškem. Samotnému průvodu bude předcházet tradiční tříkrálová bohoslužba a požehnání tříkrálovým koledníkům, které udělí pražský arcibiskup Jan Graubner v kostele sv. Tomáše v Praze na Malé Straně.

Tříkrálový průvod vyrazí z bývalého velkého parkoviště na Malostranském náměstí v půl čtvrté odpoledne. Průvod v čele s třemi králi na velbloudech bude putovat dále přes Karlův most a Mariánské náměstí až na Staroměstské náměstí, kde bude zakončen u živého betléma na pódiu. Tři králové obdarují svými dary Ježíška a předají svá poselství. Pokud se na průvod vydáte, doporučujeme se dostat na Malostranské náměstí v předstihu. Případně s předstihem čekat na vybraných místech, kudy průvod půjde, protože se na průvod chodí dívat mnoho lidí. Je pak těžké se prodrat dopředu a něco vidět (vlastní zkušenost).

Návštěvníci budou moci vyslechnout Českou mši vánoční Hej mistře Jakuba Jana Ryby v podání Svatojakubského sboru a orchestru pod taktovkou Jana Rezka. Účinkují sólisté Národního divadla Praha. Během programu na Staroměstském náměstí můžete pod pódiem přispět do sbírky trvanlivých sladkostí pro děti z chudých rodin. Tříkrálový koncert začne v 15 minut před pátou hodinou odpolední.

Jak Tříkrálová sbírka pomáhá

Vybrané peníze pomáhají Charitě v péči o nemocné, handicapované, seniory a také matky s dětmi v tísni. Do Tříkrálové sbírky půjde přispět hned několika způsoby. Na vybraných místech se budou nacházet statické kasičky, do kterých lze přispět i bezkontaktně. Nově můžete poslat dar i online, stačí navštívit webové stránky Tříkrálové sbírky, kde si navíc můžete vybrat, do jaké charity ve vašem okolí peníze poputují.  „V Brně sbírka pomůže s rekonstrukcí budov charitních služeb, kde nachází podporu lidé bez domova. Kvalitní zázemí pomáhá lidem najít cestu zpět k důstojnému životu. V chráněném bydlení sv. Michaela se s pomocí asistentů učí lidé s postižením co nejsamostatněji fungovat při každodenních činnostech. Aby jejich bydlení bylo úsporné a energeticky co nejméně náročné, pomůže letošní sbírka,“ dodal ředitel Haičman.

Zdroj informací: Arcidiecézní charita Prahatisková zpráva, Diecézní charita Brno
Foto: se svolením Arcidiecézní charity Praha